zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Narodowe Czytanie 2021 w Nowym Jorku

15:37, 22.09.2021;   autor: elolc;   źródło: KPRP

Pierwsza Dama dołączyła do polonijnej młodzieży w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, gdzie czytano lekturę tegorocznej edycji Narodowego Czytania: Moralność Pani Dulskiej.


Podziel się:   Więcej

- To już trzecia edycja Narodowego Czytania organizowana w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku z moim udziałem, a 10. odsłona Narodowego Czytania w Polsce - przypomniała Agata Kornhauser-Duda. Wyraziła radość, że po przerwie spowodowanej pandemią tradycja wspólnego czytania w Nowym Jorku jest kontynuowana i cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów. Jak zauważyła małżonka prezydenta utwór w dużej mierze mówi o polskim społeczeństwie i duszy Polaka z początku XX wieku, „również tego, który kiedyś zamieszka w wolnej Polsce”.

- Sztuka Zapolskiej jest ponadczasowa i uniwersalna, przedstawia bowiem przywary przypisywane mieszczaństwu w początku XX wieku, podwójną moralność. Zapolska piętnuje w swojej tragifarsie kołtuńskiej zło i niesprawiedliwość, obłudę i zakłamanie: cechy, które możemy obserwować zawsze i w każdym społeczeństwie -podkreśliła pierwsza dama.

Głos zabrała także Anita Włodarczyk, popularyzatorka sportu, która zachęcała uczniów do aktywności fizycznej.

W Narodowym Czytaniu uczestniczyli uczniowie z 13 placówek oświatowych w Ameryce wschodniego wybrzeża. Młodzi ludzie to uczestnicy i laureaci konkursu recytatorskiego „Słowem - Polska” ogłoszonego przez Kancelarię Prezydenta RP, odbywającego się pod patronatem pierwszej damy i skierowanego do polskich uczniów uczących się języka polskiego poza ojczyzną.

W konkursie wzięło udział 720 uczniów szkół polskich i polonijnych z całego świata. Małżonka prezydenta podkreśliła, że ogromne podziękowania należą się również rodzicom, nauczycielom i wychowawcom za to, że zachęcają młodych ludzi do odkrywania piękna języka polskiego.


Prezydent Duda spotka się z przywódcami krajów bałtyckich i ratownikami z WTC
Spotkanie w polskim konsulacie było okazją do uhonorowania uczniów - laureatów konkursu. Z rąk pierwszej damy nagrody odebrali zdobywcy I i III miejsca w kategorii wiekowej 7-9 lat. - Jeszcze raz, serdecznie wam gratuluję osiągnięcia tak imponującego wyniku - powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Finał konkursu recytatorskiego „Słowem-Polska” zainicjowanego przez Małżonkę Prezydenta odbył się w formie on-line 8 lipca 2021 r.

We wtorkowym spotkaniu wzięli udział konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, wicekonsul Mateusz Gmura, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce Dorota Andraka. Pierwszej damie towarzyszył minister Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w KPRP.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku - „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. Rok temu, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego.


Prezydent ogłosił przyszłoroczną lekturę na Narodowe CzytaniePara prezydencka rozpoczęła Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”