zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości w Sejmie. Setki zwiedziły parlament

17:03, 11.11.2015;   autor: msies, akune;   źródło: PAP

Dzień otwarty z okazji Narodowego Święta Niepodległości to coroczna sejmowa tradycja. Hall Główny, kuluary sejmowe, Sala Kolumnowa, galeria Sali Posiedzeń Sejmu, Korytarz Marszałkowski – wszystkie te wnętrza można było zwiedzić w środę podczas dnia otwartego. Specjalnie wyznaczona trasa pozwalała dokładnie poznać jeden z najważniejszych gmachów w Polsce.


Podziel się:   Więcej

Do tegorocznych obchodów Święta Niepodległości włączyły się również muzea, które swoje eksponaty i specjalnie przygotowane ekspozycje prezentowały w sejmowych salach.

Okolicznościowa kartka z Sejmu

Inicjatywą Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku była akcja „Mamy Niepodległą”, ciesząca się z roku na rok coraz większą popularnością. W jej ramach, na specjalnym stoisku w Sali Kolumnowej, można było wysłać okolicznościowe kartki pocztowe z życzeniami z okazji 11 listopada. W tegorocznej edycji akcji kartki zostały zaprojektowane przez grafika Marka Sayan Skwarskiego, studentkę UAP Katarzynę Bakułę, oraz znanego wszystkim projektanta m.in.. banknotów emitowanych przez NBP Andrzeja Heidricha. We współpracy z muzeum zaprezentowano także plenerową, multimedialną wystawę opowiadającą o życiu Marszałka Piłsudskiego.
W Sali Kolumnowej będzie można wysłuchać recitali fortepianowych  (fot. arch. PAP)
Muzyczne recitale w Sali Kolumnowej

Miejscem wartym zwiedzenia była z pewnością sala Mazurka Dąbrowskiego. Zaprezentowano tam najciekawsze eksponaty pochodzące z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Dla melomanów przygotowano dużą atrakcję – czterokrotnie w ciągu dnia, w Sali Kolumnowej, odbyły się recitale na głos i fortepian. W repertuarze znalazły się m.in. pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Marii Szymanowskiej czy Ignacego Dobrzyńskiego.

„Szlakiem orła" – gra terenowa dla dzieci

Dla najmłodszych zwiedzających przygotowano grę terenową „Szlakiem orła”, która wymagała nie lada spostrzegawczości. Pozwalała dokładnie zapoznać się z detalami sejmowej architektury. W sali im. Konstytucji 3 maja zorganizowana została przestrzeń interaktywnych działań edukacyjnych. Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA prowadziło w niej warsztaty z wykonywania kokard narodowych – symbolu radosnego obchodzenia Święta Niepodległości, a także kącik legend narodowych. Nieopodal edukatorzy Instytutu Pamięci Narodowej przybliżali zwiedzającym symbolikę naszych państwowych barw i godła.

Na sejmowych korytarzach została także zaprezentowana wystawa przygotowana przez Muzeum Niepodległości oraz multimedialna prezentacja Muzeum Historii Polski.

Warunki wejścia do gmachu Sejmu

Gmach Sejmu otwarty był dla wszystkich zwiedzających od godz. 10:00 do godz. 17.00.


Dzień otwarty w Belwederze w Święto Niepodległości