zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Nasz system ochrony zdrowia wytrzyma do 30 tysięcy zakażeń”

21:07, 26.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

System ochrony zdrowia jest policzony na kilkanaście do 30 tys. chorych, którzy otrzymają pomoc medyczną zgodnie z zasadami sztuki medycznej. Wszyscy chcemy uniknąć pełnego lockdownu – powiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. epidemii.


Podziel się:   Więcej

Prof. Horban powiedział w poniedziałek w Polsat News, że ma nadzieję, iż podjęte przez system opieki medycznej i administrację środki, mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii, zadziałają.

– System nasz, który jest policzony na kilkanaście tys. do 30 tys. chorych, wytrzyma to i ci chorzy będą załatwiani w taki sposób, w jaki powinni, czyli otrzymają pomoc medyczną, zgodnie z zasadami sztuki medycznej – ocenił profesor.

Według Horbana poniedziałkowy spadek odczytu liczby zachorowań o 2 tys. to jeszcze za mało, by mówić o trwałym trendzie. – Z reguły w poniedziałek jest mniej nowo zdiagnozowanych, niż w środku tygodnia, bo taki jest cykl pracy laboratoriów – stwierdził.

Zdaniem profesora ważne jest, że po weekendzie nie odnotowano liczby zakażeń w granicach 15–20 tys. – Widać światełko w tunelu, ale nie cieszmy się jeszcze za bardzo – wszystko zależy od nas i naszego zachowania – dodał.

Senacka komisja zdrowia za poprawkami do tzw. ustawy covidowej
Według Horbana pełen lockdown to sytuacja, której wszyscy chcieliby uniknąć.

– Apeluję do wszystkich, aby stosowali tzw. niefarmakologiczne środki interwencji: dystans, maseczka – powiedział profesor.

Horban zaznaczył, że sytuacja związana z protestami ulicznymi nie służy walce z epidemią i zwrócił się do obu stron konfliktu o cofnięcie się o krok, dwa i rozpoczęcie dialogu, a nie „ryzykowanie załamania się całego systemu ochrony zdrowia”.

Profesor dodał, że jego zdaniem wzrost zachorowań, z którym aktualnie się mierzymy, jest związany z powrotem studentów do szkół po wakacjach. – Przeciętnie rodzic studenta ma 50–60 lat, a to grupa, która jest widoczna dziś w szpitalach – stwierdził.

W ocenie Horbana niesie to cały czas ryzyko dalszego wzrostu zachorowań, a wtedy „kalkulacje, o których mówił pan minister zdrowia, mogą okazać się chybione”.

Dera: Wyrok TK to sygnał dla polityków. Trzeba doprecyzować przepisy

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych