zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„NATO musi nadal równoważyć ofensywny potencjał, który Moskwa intensywnie rozwija”

19:02, 20.01.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– NATO musi nadal równoważyć ofensywny potencjał, który Moskwa intensywnie rozwija w ostatnich latach – podkreślił szef BBN Paweł Soloch po telekonferencji z doradcami przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake'iem Sullivanem.


Podziel się:   Więcej

Groźba rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz stan rozmów na linii Zachód-Rosja były tematami rozmowy szefa BBN Pawła Solocha z doradcami przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) oraz doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake'iem Sullivanem.

Po tej rozmowie Soloch potwierdził w rozmowie z PAP, że konsultacje z doradcami i ministrami państw bukaresztańskiej dziewiątki oraz doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego odbyły się m.in. w kontekście piątkowych rozmów szefów dyplomacji USA i Rosji w Genewie.

USA konsekwentnie demonstrują wolę rozmów i wypracowywania wspólnego stanowiska z sojusznikami. Dzisiejsza telekonferencja to też potwierdzenie prezentowanego przez stronę amerykańską stanowiska, że żadne decyzje nie będą zapadały ponad głowami innych państw – podkreślił Soloch.

Jak poinformował Soloch, podczas czwartkowej rozmowy jej uczestnicy zgodzili się, że nie może być jakiejkolwiek mowy o rezygnacji z ustaleń dotyczących wzmacniania i adaptacji wojskowej NATO.

– Sojusz musi nadal równoważyć ofensywny potencjał, który Moskwa intensywnie rozwija w ostatnich latach – zaznaczył szef BBN.Rozmowa szefa BBN z doradcami przywódców państw B9 i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA
Tematem rozmów było także wsparcie Ukrainy. – W tym kontekście poinformowałem rozmówców o odbywających się dziś konsultacjach prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Wiśle – dodał Soloch.

Przypomniał też, że kolejna już narada w formule doradców i ministrów państw B9 i USA, to efekt grudniowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i pozostałych przywódców wschodniej flanki NATO z prezydentem USA Joe Bidenem.

W Wiśle trwają w czwartek rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy – Andrzeja Dudy oraz Wołodymyra Zełenskiego.

– Ich tematem jest sytuacja wokół ukraińskich granic; Polska wspiera Ukrainę, jasno mówi, że nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji – mówił w czwartek w Wiśle szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.


Kumoch: Polska wspiera Ukrainę; nie będzie zgody na agresywną politykę Rosji
Rosja chciałaby prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO, m.in. o Ukrainę, oraz wycofania się infrastruktury Sojuszu do granic z 1997 r. W przypadku niezrealizowania tych żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Szefowie dyplomacji USA i Rosji spotkają się w piątek w Genewie.


Rozpoczęły się rozmowy w cztery oczy prezydentów Polski i Ukrainy