zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Nauczyciele dostaną we wrześniu podwyżkę. Sejm znowelizował Kartę nauczyciela

21:39, 13.06.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

We wrześniu tego roku nauczyciele dostaną podwyżkę; średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 9,6 proc. – zdecydował w czwartek Sejm nowelizując ustawę Karta nauczyciela. Nowela wprowadza też dodatek dla nauczycieli stażystów, określa minimalną wysokość dodatku za wychowawstwo i skraca ścieżkę awansu.


Podziel się:   Więcej

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 420 posłów, 11 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Projekt złożyli w ubiegłym tygodniu w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Jest on realizacją porozumienia zawartego 7 kwietnia tego roku przez stronę rządową z Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

W trakcie negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” rząd zaproponował: prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. dla nauczycieli (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już pięcioprocentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.

Strona rządowa podpisała wówczas porozumienie w tej sprawie tylko z oświatową „Solidarnością”. Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzuciły propozycję rządową.

Nowelizacja Karty nauczyciela trafi teraz do Senatu.

W Sejmie projekt dot. podniesienia wynagrodzenia nauczycieli
„Szkoda, że przyznaliście je w tak niskim wymiarze”

Przed głosowaniem Elżbieta Glapińska (PO–KO) zaznaczyła, że podwyżki należą się nauczycielom. – Szkoda, że przyznaliście je w tak niskim wymiarze – powiedziała. – Zabraliście wszystkie dodatki, oddajecie nieliczne i to w zmniejszonym wymiarze, bo bohatersko rozwiązujecie problemy, które sami stwarzacie – oświadczyła Glapińska.

Krzysztof Jarubas (PSL) podkreślił z kolei, że jego partia poprze nowelizację. – Domagamy się jednak od ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, żeby przyszedł i powiedział, skąd będą wygenerowane środki na te podwyżki – dodał.

Głos w dyskusji wzięła również posłanka niezrzeszona Katarzyna Lubnauer, która oceniła, że „ta nowelizacja ustawy polega na naprawianiu błędów, które wcześniej popełnił rząd”. – Po co było psuć i teraz naprawiać? Nie można było od razu robić dobrze? – pytała.

Dariusz Piontkowski podkreślił, że nowelizacja tej ustawy to „realizacja zapowiedzi rządu, że wynagrodzenie nauczycieli będzie stopniowo podwyższane, a jej szczegółowe zapisy wynikają z porozumienia podpisanego z Sekcją Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność”.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje obietnic – to kolejna, którą realizujemy tak szybko, jak jest to możliwe – podkreślił.

Minister edukacji zwrócił również uwagę, że łącznie w bieżącym roku podwyżka dla nauczycieli wyniesie 15 procent. – Jeszcze nigdy w historii Polski po roku 1989 w jednym roku budżetowym nauczyciele nie otrzymali tak wysokiej podwyżki – wskazał. – W związku z tym mam nadzieję, że wszyscy państwo, którzy mówią o konieczności godnego wynagradzania nauczycieli po prostu zagłosują za tą dobrą ustawą – dodał.

Dworczyk: wynagrodzenia nauczycieli będą wzrastać etapowo

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych