zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Nauseda: Współpraca Polski i Litwy jest bardzo rzeczowa i konstruktywna

15:49, 07.07.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Współpraca Polski i Litwy jest bardzo rzeczowa i konstruktywna; nasi wrogowie nie ucieszą się, oglądając jak demonstrujemy całkowitą jedność – powiedział w czwartek prezydent Litwy Gitanasem Nauseda, który spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą w Szypliszkach.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wraz z prezydent Andrzejem Dudą wizytowali w czwartek zlokalizowane w Szypliszkach na przesmyku suwalskim mobilne stanowisko dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

Nauseda podkreślił, że współpraca Polski i Litwy jest „bardzo rzeczowa, konstruktywna” oraz zapewnił, że „dalej taka będzie”.

– Myślę, że nasi wrogowie nie ucieszą się oglądając to, że demonstrujemy całkowitą jedność – powiedział prezydent Litwy. Podkreślił, że przesmyk suwalski stanowiący granicę polsko-litewską, jednocześnie oddzielający Rosję od Białorusi jest miejscem „bardzo wrażliwym”, w które „skierowany może być wzrok agresora”.

Nauseda powiedział, że wszystkie działania i plany obu krajów powinny odzwierciedlać sytuację w tym miejscu oraz zapewniać w nim bezpieczeństwo. Właśnie dlatego doszło do spotkania na przesmyku suwalskim, aby „omówić, jak należy działać i jak sobie pomóc w przypadku zagrożenia”. Dyskusja ta, mówił prezydent Litwy, została rozpoczęta podczas wizyty Andrzeja Dudy w Wilnie w listopadzie 2020 r.„Na przesmyku suwalskim jest bezpiecznie dzięki żołnierzom polskim, litewskim, żołnierzom NATO”
 
 
 
...
 
Prezydent Litwy przypomniał ostatni szczyt NATO w Madrycie, gdzie razem z prezydentem Dudą „bronili bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO” i podczas którego podjęto wiele historycznych decyzji.

Nauseda podkreślił również, że Litwa, podobnie jak Polska, zwiększa finansowanie obronności. Aktualnie jest to 2,05 proc. PKB, ale jak zaznaczył, jest zamiar, aby jeszcze zwiększyć nakłady na obronność, by „przygotować odpowiednią podstawę do spółdziałania z NATO”. Wyraził również zadowolenie, że mógł oglądać "doskonały sprzęt wojskowy produkowany w Polsce".

– Andrzeju, jestem przekonany, że w oparciu o naszą dwustronną współpracę, możemy wiele zdziałać – zwrócił się do prezydenta Dudy.


Prezydenci Andrzej Duda i Gitanas Nauseda przybyli na przesmyk suwalski

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
09-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych