zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Nie będzie dobrobytu bez odpowiedzialnej polityki klimatycznej”

10:55, 19.06.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

– Odpowiedzialność jest fundamentem naszej polityki klimatycznej; naszym celem jest złoty środek, żeby troska o środowisko jednocześnie nie hamowała naszego rozwoju gospodarczego i społecznego – powiedział we wtorek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki.


Podziel się:   Więcej

Premier Morawiecki wziął udział w konferencji Petersberskiego Dialogu Klimatycznego, na której przedstawiciele ponad 30 krajów omawiają realizację porozumienia klimatycznego z Paryża i przygotowania do grudniowego szczytu klimatycznego ONZ (COP24) w Katowicach.

Morawiecki podkreślił, że Polska dąży do osiągniecia zrównoważonego rozwoju nie tylko w dziedzinie gospodarczej, ale również społecznej i klimatycznej.

– To właśnie odpowiedzialność jest takim fundamentem naszej polityki klimatycznej, ponieważ dziedziczymy przecież planetę od naszych rodziców i musimy ją przekazać naszym dzieciom – podkreślił premier.

Jak mówił, spotkanie w Berlinie odbywa się „w duchu partnerskim, aby zastanowić się nad wspólną przyszłością i przygotować efektywne posiedzenie w ramach szczytu w Katowicach”.

– Naszym celem jest złoty środek, mianowicie, żeby troska o środowisko jednocześnie nie hamowała naszego rozwoju gospodarczego i społecznego. Musimy wypracować tutaj wspólny mianownik – podkreślił szef rządu.Polska szykuje się organizacji COP24 w Katowicach. Senat przyjął specustawę
 
 
 
...
 
„Nie będzie dobrobytu dla wszystkich, bez odpowiedzialnej polityki klimatycznej”

– Nie będzie dobrobytu dla wszystkich bez odpowiedzialnej polityki klimatycznej; ten zielony pierwiastek jest kluczowy dla każdej polityki rozwojowej – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

– Jako przywódcy jesteśmy również odpowiedzialni za los naszych społeczności i to na wielu poziomach – powiedział Morawiecki w swoim wystąpieniu podczas konferencji.

Ocenił, że „nie będzie dobrobytu dla wszystkich, bez odpowiedzialnej polityki klimatycznej”. – Ten zielony pierwiastek jest oczywiście kluczowy, bardzo ważny dla każdej polityki rozwojowej. My pokazujemy to w ostatnich latach, jak bardzo jest to dla nas ważne – wskazał Morawiecki.

Premier zaznaczył również, że jego rząd wdraża obecnie „bardzo ambitną politykę czystego powietrza”. – Przeznaczamy 130 mld zł, czyli ok. 25-30 mld dolarów na termomodernizację 4-5 milionów polskich domów, po to, żeby obniżyć emisję, żeby zwiększyć efektywność energetyczną, co przysłuży się klimatowi – powiedział.Kanclerz Merkel odwiedzi dziś Polskę. Spotka się z prezydentem i premierem
„Przed światem stoją liczne wyzwania ekologiczne”

– Nasze działania wywierają znaczny wpływ na zasoby naturalne; zmiana klimatu jest niewątpliwie jednym z największych globalnych wyzwań stojących przed światem – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że przed światem stoją liczne wyzwania ekologiczne.

Szef rządu podkreślił, że „przed światem stoją liczne wyzwania ekologiczne”. – Nasze działania wywierają znaczny wpływ na zasoby naturalne, na wodę, powietrze, rośliny, zwierzęta i (...) uważamy, że zmiana klimatu jest niewątpliwie jednym z największych, globalnych wyzwań stojących przed światem w różnych szerokościach geograficznych – mówił Morawiecki.

Zaznaczył, że „reżim komunistyczny w Polsce dążył do bardzo ekstensywnego rozwijania przemysłu nie troszcząc się zupełnie o środowisko i podobnie było w Niemieckiej Republice Demokratycznej przed 1989 rokiem”. – Koszty tego ekologicznego braku wyobraźni są wyjątkowo wysokie – podkreślił.

Morawiecki dodał, że po obaleniu reżimu komunistycznego, podjęte zostały decyzje o sfinansowaniu działań na rzecz ochrony środowiska. – Stworzyliśmy skutecznie działające instytucje i dalej przeznaczamy znaczące kwoty na redukcję CO2 – podkreślił.

Premier powiedział również, że „nie jest przypadkiem, że to po 1989 roku Europa podjęła najbardziej efektywną walkę o czystsze środowisko”. – Ruch Solidarności rozpoczął przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale i na całym starym kontynencie – mówił Morawiecki dodając, że polska rewolucja Solidarności pomogła też zjednoczyć się Niemcom i doprowadziła do zjednoczenia całej Europy.

Dzięki temu – powiedział Morawiecki – „możemy dzisiaj szukać wspólnych rozwiązań i chcemy szukać wspólnych rozwiązań dla problemów klimatycznych w Europie i na świecie”.

Premier wyraził przekonanie, że Europa może zmobilizować się, by sprostać globalnym wyzwaniom jak zmiana klimatu. – Będziemy wykazywać taką samą determinację przez nasze przewodnictwo na szczycie klimatycznym w Katowicach, aby rzeczywiście wdrożyć porozumienie poprzez przyjęcie przepisów, które zapewnią przejrzystość, pewność prawa i trwałość naszych zasad – zadeklarował.

– Jesteśmy odpowiedzialni za świat nie tylko jako ludzie żyjący na naszej planecie, w tym samym środowisku, ale również jako przywódcy polityczni – podkreślił Morawiecki.„Cieszę się, że Polska będzie miała w osobie szefa niemieckiego rządu partnera”
„Nie stać nas na lekceważenie zmian klimatycznych”

– Nie stać nas na lekceważenie zmian klimatycznych; polski zielony realizm to innowacyjność plus odpowiedzialność społeczna i gospodarcza – taka będzie nasz propozycja dla Europy i dla świata – powiedział Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podkreślał, że Polska wierzy w transport „bezemisyjny, transport elektroenergetyczny". Zapowiadał przetargi na zakup ponad 1000 autobusów elektrycznych - jak zaznaczył, to duża część polskiej floty autobusowej. Premier zaznaczył, że już w roku 2020 do ponad 40 polskich miast trafią w przeważającej liczbie autobusy elektryczne.

– Nasze drogi ku przyszłości wiodą także przez digitalizację, odnawialne źródła energii i poprzez elektromobilność. Dzięki takiemu dodatkowemu wsparciu możemy ułatwić rozpowszechnienie tych rozwiązań i wspólnie przyczynić się do redukcji emisji – powiedział Morawiecki.

Zaznaczał, że w związku z przewodnictwem podczas szczytu w Katowicach Polska z zadowoleniem przyjmuje inicjatywy, które przyczyniają się do sprawiedliwej transformacji i tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy przy jednoczesnej dbałości o klimat. Morawiecki przekonywał, że Polski wkład jest tu duży i że nasz kraj jest „globalnym liderem redukcji emisji CO2 przez ostatnie dwadzieścia kilka lat”.

Premier zaznaczał wagę wykorzystywania „czystej energii” i pomocy przy budowaniu tzw. smart cities.

– Ufam, że w tym roku w Katowicach razem będziemy dokonywać zmian; porozumienie paryskie jest dowodem na to, że świat nauczył się myśleć w kategoriach kosztów alternatywnych, bardzo się z tego cieszę. Nie stać nas na lekceważenie zmian klimatycznych i polski zielony realizm to innowacyjność plus odpowiedzialność społeczna i gospodarcza. Taka będzie nasza propozycja dla Europy i dla świata – podkreślił szef polskiego rządu.
Przygotowania do corocznego szczytu klimatycznego ONZ

Tegoroczny Petersberski Dialog Klimatyczny nosi hasło „Zmieniamy się razem dla sprawiedliwej transformacji” i jest przygotowaniem do corocznego szczytu klimatycznego ONZ (COP), którego gospodarzem będą Katowice w dniach 3-14 grudnia.

Konferencje Stron (Conferences of the Parties - COP) to najwyższy organ Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) uprawniony do sprawdzania realizacji jej postanowień.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce, wyznaczając światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.


Polska szykuje się organizacji COP24 w Katowicach

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych