zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Nie ma żadnych przesłanek, które skłaniałyby nas do głosowania na Wróblewskiego jako RPO”

22:08, 20.04.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Nie ma dziś absolutnie żadnych przesłanek, które skłaniałyby nas do głosowania pozytywnego na Bartłomieja Wróblewskiego jako Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.


Podziel się:   Więcej

15 kwietnia Sejm wybrał posła PiS, prawnika Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko RPO. W głosowaniu przepadły kandydatury prawnika Sławomira Patyry i działacza społecznego Piotra Ikonowicza. By Wróblewski mógł objąć urząd rzecznika, jego kandydaturę musi zaakceptować Senat.

O tym, jak może potoczyć się głosowanie w Senacie, mówił w TVN24 marszałek Tomasz Grodzki.

Grodzki podkreślił, że senatorowie to nie wojsko i mają oni wolny mandat. Stwierdził jednak jego zdaniem, że Senat odrzuci kandydaturę Wróblewskiego. - Nie ma dziś absolutnie żadnych przesłanek, które skłaniały by nas do głosowania pozytywnego nad tą kandydaturą - mówił.

Pytany o pojawiające się informacje o „podchodach polityków PiS” do poszczególnych senatorów z Koalicji Obywatelskiej czy innych partii lub niezależnych, aby poparli Wróblewskiego, Grodzki powiedział, że nie sądzi, żeby się to udało. - Senatorowie po pierwsze mnie o tym informują, po drugie, informują o tym najczęściej media i po trzecie, takie próby są haniebne i niegodne poważnej polityki i nie powinny mieć miejsca - ocenił.

- Dziwię się, że pan Wróblewski legitymizuje tego typu działania, bo nie wierzę, żeby odbywały się bez jego wiedzy - ocenił.


Premier: Upływająca kadencja rzecznika praw obywatelskich nie była najlepsza
  
Marszałek Senatu pytany, kto do niego przychodził z informacją o próbie przekonywania do głosowania za Wróblewskim, wskazywał, że senator KO Wojciech Ziemniak „powiedział to publicznie”.

- Ci, którzy mnie informowali, bez uzewnętrzniania się w mediach, to były co najmniej trzy osoby, w tym jedna kobieta. Ale nazwiska zachowam dla siebie, bo nie zostałem upoważniony do ich ujawniania - powiedział Grodzki. Według niego ci senatorowie „nie mieli cienia wątpliwości i pokazali, że są nieprzekupni”.

W opublikowanej we wtorek rozmowie z „Rzeczpospolitą” senator Wojciech Ziemniak (KO) powiedział, że politycy PiS kontaktowali się z nim telefonicznie i bezpośrednio. Nie krył - jak informuje dziennik - że namawiali go, by wstrzymał się w senackim głosowaniu w sprawie Wróblewskiego. Zapewniał, że nie dał się przekonać. Również senator Alicja Chybicka (KO) w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przyznała, że była „namawiana, aby zagłosować za, wstrzymać się albo nie wziąć udziału”. Powiedziała, że zagłosuje przeciw.


Grodzki: brak kandydata PiS na RPO dowodzi ostrej wojny na prawicy
 

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
14-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych