zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Nie mam żadnych wątpliwości, że KPO jest dokumentem bardzo ważnym i bardzo nam potrzebnym”

18:17, 04.05.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Nie mam żadnych wątpliwości, że Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem bardzo ważnym i bardzo nam potrzebnym - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Według niego, Fundusz Odbudowy jest niezwykle potrzebnym instrumentem całej Europie.


Podziel się:   Więcej

Prezydent pytany był na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, jak ocenia Krajowy Plan Odbudowy przygotowany przez rząd i przesłany KE, czy jego zdaniem odpowiada on na wszystkie wyzwania, które stoją przed naszym krajem.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem bardzo ważnym, generalnie bardzo nam potrzebnym – odpowiedział Duda.

Dodał, że w Kancelarii Prezydenta odbyło się szereg dyskusji na ten temat. – Poczynając od wcześniejszego spotkania z panem premierem Mateuszem Morawieckim w tej sprawie, kiedy pan premier przedstawiał mi swoją propozycję odnośnie Krajowego Planu Odbudowy, poprzez dyskusje także i o całym europejskim mechanizmie odbudowy po kryzysie związanym z koronawirusem – podkreślił prezydent.

– W moim osobistym przekonaniu należy patrzeć na to również, a może przede wszystkim tak, że jest to niezwykle potrzebny instrument dzisiaj Europie – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że Polska miała to szczęście, że stosunkowo dobrze, w sensie gospodarczym przeszliśmy pandemię koronawirusa. – Ale nie zmienia to faktu, że także i nam te fundusze związane z możliwością odbudowy są bardzo potrzebne – podkreślił prezydent.

Według niego, „z całą pewnością będę one stanowiły ogromny impuls dla naszego rozwoju gospodarczego”.

Morawiecki: Powiedzmy głośne „tak” dla rozwoju Polski dzięki środkom unijnym
– Dzisiaj, jeżeli ktoś zadaje pytanie, czy chcemy skorzystać z tej szansy, to odpowiedź ekspertów, z którymi ja się spotykałem była jednoznaczna. Byłoby grzechem dzisiaj tę szansę porzucić i z niej nie skorzystać – powiedział prezydent.

– Niech ta decyzja będzie na tak, idźmy w tym kierunku, róbmy wszystko, co możliwe, żeby w jak największym stopniu stworzyć te warunki, żeby Polska miała te możliwości rozwojowe – podkreślił Duda.

Odnosząc się do konsultacji w sprawie Krajowego Planu Odbudowy prezydent zauważył, że zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że konsultacji nigdy dość. W jego ocenie jest to dzisiaj przede wszystkim odpowiedzialność większości parlamentarnej, odpowiedzialność premiera i rządu.

– Wierzę w to, że wyjdą z tej próby obronną ręką i że ten instrument, który tworzą będzie najlepszy do tego, żeby polskiej gospodarce pomóc i żebyśmy wrócili na drogę dynamicznego rozwoju – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent Estonii została zapytana, o to, kiedy Estonia zamierza podjąć decyzję w kwestii ratyfikacji decyzji Rady o zwiększeniu zasobów własnych UE. – Moje przewidywanie jest takie, że Estonia zaaprobuje ten fundusz – odparła Kaljulaid. – Będziemy pracować w kierunku stworzenia Narodowego Planu Odbudowy – dodała.

Sejm we wtorek po południu, na dodatkowym posiedzeniu, zajął się rządowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych UE. Przełożenia posiedzenia Sejmu w tej sprawie domaga się KO, aby poznać ostateczną wersję Krajowego Planu Odbudowy, który w poniedziałek został przesłany KE. PSL o swojej decyzji ws. głosowania poinformuje podczas popołudniowej debaty w Sejmie. Lewica z kolei zapowiada poparcie ratyfikacji po uzyskaniu informacji od KE.

Sejmowe komisje za przyjęciem projektu ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zasobach własnych UE

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych