zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Nie wysłano gratulacji dla prezydenta Łukaszenki. „Czekamy na pełne informacje z Białorusi”

10:52, 11.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Od strony dyplomatycznej gratulacje po wyborach dla prezydenta Aleksandra Łukaszenki nie zostały wysłane; jeżeli chodzi o analizę wyników wyborów, poczekajmy na to, co zrobią organy międzynarodowe i jak będą wygadały pełne informacje, jakie spłyną z Białorusi – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Müller był pytany we wtorek w programie Tłit WP o strategię rządu dot. sytuacji na Białorusi i trwających tam protestów społecznych. Odpowiadając zapewnił, że rząd zabiega, by ta sprawa stała się tematem „agendy politycznej” na forum państw UE.

– To już się stało faktem, taki był cel, by na agendzie politycznej najważniejszych osób w Unii Europejskiej taki temat się pojawił i był obserwowanym. Teraz w większym zakresie państwa europejskie i media skupią swój wzrok na tym, co się dzieje na Białorusi. Wczesnej tak nie było – powiedział rzecznik rządu. Dodał, że wszystkie „ruchy” wobec Białorusi powinny jej pomagać, a nie wpędzać ją w „objęcia Rosji”.

Zapewnił też, że Polska, podobnie jak inne państwa regionu, nie ingerowała w wybory na Białorusi. – Po prostu z niepokojem obserwujemy tę sytuację. (...) O tym otwarcie musimy mówić – stwierdził.

Zapytany, czy premier Mateusz Morawiecki rozmawiał już po wyborach z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką i złoży mu gratulację po wyborach, rzecznik rządu odpowiedział: – Od strony dyplomatycznej takie gratulacje nie zostały wysłane. Jeżeli chodzi o analizę procesu wyborczego i wyników (wyborów), to poczekajmy na to, co zrobią organy międzynarodowe, jak będą wyglądały pełne informacje, jakie spłyną z Białorusi.

Ocenił też, że wobec obywateli białoruskich, którzy rozpoczęli protesty po wyborach, została użyta przemoc „urągająca zasadom demokratycznym i prawom człowieka”. Dodał, że „takie wydarzenia” wpłyną na relację Polski z Białorusią, ale nie zmieni to faktu, że z państwami, których „ustrój nam się nie podoba rozmawiać trzeba i stawiać oczekiwania i wskazywać na problemy”.

Prezydenci Polski i Litwy wystąpili ze wspólnym apelem do władz w Mińsku
Zapytany o rolę Donalda Tuska, b. szefa Rady Europejskiej i obecnego szefa Europejskiej Partii Ludowej, w staraniach Polski zmierzających do większego zainteresowania państw UE problemem Białorusi, Müller stwierdził: – Prosiłbym Donalda Tuska o wsparcie, aby ten temat był jeszcze szerzej na agendzie europejskiej”. – My swój ruch zrobiliśmy, a teraz jestem ciekaw jak zachowają się przewodniczący poszczególnych partii, które należą do Europejskiej Partii Ludowej. To jest rola, którą Donald Tusk mógłby przyjąć – osoby, która będzie animować wokół wspólnej sprawy – dodał.

Müller stwierdził też, że choć w porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu nie ma punktu przewidującego przedstawienie przez szefa rządu działań podejmowanych w związku z sytuacją na Białorusi, to „nie wyklucza, że taki punkt może się pojawić”.

Od niedzieli w Mińsku i innych miastach Białorusi trwają protesty. Demonstracje protestacyjne i starcia z milicją wybuchły w Mińsku po ogłoszeniu wyników oficjalnego badania exit poll, według którego w niedzielnych wyborach prezydenckich zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka, uzyskując blisko 80 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska mniej niż 10 proc. głosów.

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych