zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Nie zgodzimy się, by sędziowie kwestionowali prawomocność powoływania innych sędziów”

07:41, 10.12.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

– Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie wszelkich posunięciom anarchizującym życie publiczne w kraju. Na pewno nie zgodzimy się, by jedni sędziowie kwestionowali prawomocność powoływania innych sędziów – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem „Gazeta Polska”.


Podziel się:   Więcej

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany m.in. o reformę wymiaru sprawiedliwości. Na uwagę, że celem niektórych środowisk sędziowskich i opozycji jest nie tylko walka z formacją rządzącą, lecz po prostu sparaliżowanie państwa, premier odpowiada: „Trudno przystać na takie praktyki”.

– Ich celem, świadomym bądź nie, jest wywoływanie chaosu prawnego w całym wymiarze sprawiedliwości – ocenia szef rządu. – Mam poważne wątpliwości, czy tego rzeczywiście chcą polscy obywatele. Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie wszelkim posunięciom anarchizującym życie publiczne w kraju. Na pewno nie zgodzimy się na to, by jedni sędziowie kwestionowali prawomocność powoływania innych sędziów – zapewnia Morawiecki.

– Szanowni Państwo, przecież wśród licznej rzeszy sędziów są i tacy, którzy zostali powołani w czasach komunistycznych. I choć nie uznajemy PRL za suwerenny byt państwowy, to nie kwestionujemy prawa tych sędziów do bycia sędziami – podkreśla premier.


Premier: Nie dopuścimy do chaosu prawnego w naszym kraju
„Dotrzymujemy umowy wyborczej”

– Patologie sądownictwa widzi większość rodaków. W Polsce zaufanie do sędziów deklaruje 46 proc. obywateli. To dwukrotnie mniej niż w Wielkiej Brytanii – zaznacza premier.

– Wielu sędziów ma pokusę, aby łamać jedną z zasad prawa rzymskiego: nemo iudex in sua causa (nikt niech nie sądzi we własnej sprawie). Mój rząd trzyma się jasno innej rzymskiej zasady: pacta sunt servanda (umów należy dotrzymywać). My naszej umowy wyborczej z Polakami dotrzymujemy – podkreśla szef rządu.


Rada Ministrów zaniepokojona postępowaniem sędziów manipulujących wyrokiem TSUE

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
23-01-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych