zaloguj się
Dostępność

 
header("X-php: 103");
Strona główna » Aktualności

„Niech obecność NATO w naszej części Europy ma charakter rozwojowy”

18:09, 24.05.2017;   autor: pl;   źródło: PAP

Naszym oczekiwaniem jest potwierdzenie trwałości zobowiązań warszawskiego szczytu NATO - powiedział w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, zapowiadając udział prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu szefów państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.


Podziel się:   Więcej

Prezydent na spotkaniu szefów państw i rządów NATO w czwartek w Brukseli odbędzie serię rozmów bilateralnych: z brytyjską premier Theresą May, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Rumunii Klausem Johannisem - zapowiedział Szczerski na briefingu prasowym.

Poinformował, że rozmowy z May, Macronem i Johannisem mają „charakter formalny, są przewidziane w programach jako spotkania oficjalne”. Planowane są także rozmowy „w formule niepełnowymiarowej” z innymi przywódcami m.in. prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Szczerski powiedział, że plan rozmów jest bogaty jak na rozmiar wydarzenia, które - zaznaczył - jest bardzo krótkie i składa się z dwóch elementów: oddania do dyspozycji nowej siedziby Sojuszu i spotkania przywódców w formie wspólnej kolacji.

Według ministra prezydent Duda udaje się do Brukseli z trzema głównymi przekazami dotyczącymi: potwierdzenia trwałości zobowiązań sojuszniczych ze szczytu NATO w Warszawie i potwierdzenia więzi amerykańsko-europejskiej; potwierdzenia wzajemnych zobowiązań w ramach Sojuszu dot. wydatków na armię i modernizację sił zbrojnych, terroryzmu i włączenia NATO do koalicji antyterrorystycznej.

– Jesteśmy zainteresowani, by obecność NATO w naszej części Europy miała charakter rozwojowy – powiedział Szczerski. Podkreślił, że polskie zobowiązania dotyczące walki z tzw. Państwem Islamskim i ich ewentualne poszerzanie będzie skoordynowane z decyzją sojuszniczą.
– Polska będzie otwarta, by dyskutować o swojej większej roli – dodał. Dopytywany przez dziennikarzy zaznaczył, że „nie ma decyzji ani rozmów” na temat uczestnictwa polskich wojsk w misji bojowej. Jak zapowiedział Szczerski, prezydent podkreślał konieczność podtrzymania dotychczasowej polityki NATO w relacjach z Rosją opartej na budowaniu silnej zdolności sojuszniczej obronnej i odstraszania a także dialogu „na dopuszczalnym, możliwym obecnie poziomie”.

Zapowiedziane spotkanie prezydenta z premier Wielkiej Brytanii będzie dotyczyło m.in. ataku terrorystycznego w Manchesterze oraz przyszłości Europy,

– Pani premier May poprosiła o spotkanie zamknięte, nawet bez obecności osobistych fotografów. Będzie to bardzo poważna rozmowa dotycząca bezpieczeństwa, walki z terroryzmem, ostatnich wypadków, które wydarzyły się i dotknęły także nas jako Polaków – powiedział Szczerski. Podkreślił, że Kancelaria Prezydenta jest w kontakcie z ambasadą RP w Londynie.

– Prezydent na bieżąco interesuje się losem rodziny, która w tym wypadku została dotknięta śmiercią swoich najbliższych – podkreślił. W środę MSZ poinformował, że w poniedziałkowym ataku terrorystycznym w Manchesterze po koncercie piosenkarki Ariany Grande zginęło co najmniej dwoje Polaków.
„Coś więcej, niż oczekiwanie uścisku dłoni”

Odnosząc się do rozmowy z prezydentów Polski i Francji, Szczerski podkreślił, że będzie to pierwsze, „pełne, dwustronne spotkanie bilateralne na najwyższym szczeblu” po objęciu urzędu prezydenta przez Emmanuela Macrona.

Minister pytany, czy w Brukseli będzie spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem, odparł: „Ono jest w planach. W jakiej formule się zrealizuje, zobaczymy”. Szczerski zaznaczył, że jest kilka możliwości, kiedy ta rozmowa w ramach szczytu może się odbyć. – To jest coś więcej, niż oczekiwanie uścisku dłoni – dodał szef gabinetu prezydenta.

Podkreślił, że prezydent Duda z prezydentem USA rozmawiał już telefonicznie „więc rozmowa kurtuazyjna już za nami”. – Teraz jest kwestia zbudowania możliwości rozmowy pełnej – dodał. Podkreślił, że „wola spotkania jest z obu stron”. – Przebieg szczytu będzie decydował o tym, w jaki sposób do takiej rozmowy dojdzie – powiedział Szczerski.

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych