zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Niedzielski: Chcemy złożyć zamówienie na dodatkowe szczepionki od Moderny

15:38, 28.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Będziemy chcieli złożyć zamówienie na dodatkowe cztery, pięć milionów szczepionek od firmy Moderna – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Akcentował, że slogany, iż rząd nie kupuje i nie zabezpiecza preparatów to atak polityczny.


Podziel się:   Więcej

Szef resortu zdrowia, odpowiadając na pytania dziennikarzy przypomniał, że na poziomie kontraktów Polska ma zapewniony dostęp w tej chwili do 85 mln dawek szczepionek.

Ponieważ jedna ze szczepionek jest jednodawkowa, więc po przeliczeniu zakontraktowany jest zakup szczepionek dla 50 mln osób.

– Oznacza to, że dla nikogo szczepionki nie zabraknie, z tym zastrzeżeniem oczywiście, że kontrakty będą realizowane. Mamy szczepionek nawet więcej niż jest ludności. (...) Jest 31 mln, 32 mln osób dorosłych w kraju i to te osoby musimy zabezpieczyć – zaznaczył.

Minister wyjaśniał też, jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o szczepionki już dopuszczone przez Europejską Agencję Leków i są realnie dostarczane – firm Moderna i Pfizer.

– Domówiliśmy ostatnio z poziomu 16 mln podstawowego zamówienia, kolejne 25 mln. Nie jest więc prawdą, że nie domówiliśmy Pfizera, bo domówiliśmy. Mogliśmy domówić go więcej, ale te dostawy, które były w tej +górce+, były deklarowane na przełom tego roku – powiedział Niedzielski.„Polska zakontraktowała 85 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19”
 
 
 
...
 
Odnosząc się do szczepionek firmy Moderna, szef MZ podał, że zdecydowano o podstawowym zakupie. – Z drugiej transzy chwilowo zrezygnowaliśmy, bo również miała być dostarczana na przełomie roku – powiedział.

Minister wyjaśniał, że gdy doda się to, co jest zakontraktowane od Moderny i Pfizera, to jest 48 mln dawek, co oznacza możliwość zaszczepienia 24 mln osób.

Te 24 mln osób, to więcej, jak zaznaczył, niż 70 proc. dorosłej populacji Polaków, a tak definiowany jest wskaźnik mówiący o uzyskiwaniu pewnej odporności populacyjnej.

– Niemniej jednak wczoraj zadecydowaliśmy o zwiększeniu zakupu Moderny, bo pojawiła się nowa oferta ze strony firmy. Ciężar dostaw został przesunięty z czwartego kwartału na trzeci i dlatego się tym zakupem zainteresowaliśmy. Będziemy chcieli złożyć zamówienie rzędu czterech, pięciu milionów dodatkowych szczepień – poinformował Niedzielski.


Premier: Polska kupiła 85 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19
Sytuacja, jak zaznaczył, jest dynamiczna. – Mamy jeszcze kolejne, nowe szczepionki, które się pojawiają; kolejne dwie w gruncie rzeczy – jedna z nich Novavax, która ma deklarację pojawienia się od drugiego kwartału i w tym przypadku również wejdziemy w ten projekt – przekazał szef MZ.

Minister akcentował, że „powielanie hasła, że rząd czegoś nie kupuje, nie zabezpiecza, rozumiem tylko i wyłącznie jako atak polityczny”.

– Powielanie sloganów, które miało miejsce przez ostatnie dwa dni, to nic innego jak narracja polityczna – dodał.


Premier: Szczepienia to kwestia ponad wszelkimi podziałami politycznymi