zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Niedzielski: Gospodarka potrzebuje ludzi zdrowych

12:26, 25.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Jeżeli tylko będzie taka możliwość, to podejmiemy decyzje, które będą z korzyścią dla gospodarki. Ale gospodarka potrzebuje ludzi zdrowych i dopuszczenie do sytuacji powrotu dużej liczby zachorowań jest po prostu nieracjonalne–- powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.


Podziel się:   Więcej

Szef MZ podczas poniedziałkowego briefingu był proszony o komentarz do decyzji niektórych przedsiębiorców o otwarciu biznesów mimo zakazów w rozporządzeniach. Minister podkreślił, że celem wprowadzanych obostrzeń "nie jest sprowadzenie dolegliwości dla przedsiębiorców, tylko ochrona życia ludzkiego".

Zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach notowany jest w Polsce znaczący spadek liczby zachorowań.

"Mamy naprawdę ustabilizowaną sytuację epidemiczną, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się w całej Europie - proszę popatrzeć na Wielką Brytanię, Czechów, na Słowaków, na Austrię, Niemcy. Wszędzie praktycznie podejmowane są decyzje zaostrzające regulacje ograniczające. I my na tle Europy mamy sytuację epidemiczną ustabilizowaną" - ocenił.


Prof. Horban: Jeszcze nie czas na luzowanie obostrzeń
Odnosząc się do decyzji niektórych przedsiębiorców, minister powiedział, że z punktu widzenia epidemicznego trudno zrozumieć taką postawę.

– Ale oczywiście ludzie, dbając o własne biznesy, własny byt, również podejmują decyzje, które są niestety sprzeczne z regulacjami, które przygotowaliśmy – dodał.


– Mogę tylko apelować o cierpliwość. Jeżeli tylko będzie taka możliwość – o udowodniliśmy decyzją puszczenia dzieci z klas I-III do szkoły – to będziemy podejmowali decyzje, które będą z korzyścią dla gospodarki. Ale gospodarka potrzebuje ludzi zdrowych, zdrowia publicznego, i dopuszczenie do sytuacji powrotu dużej liczby zachorowań, szczególnie w kontekście prowadzonej akcji szczepień, jest po prostu nieracjonalne – powiedział Niedzielski.


Prezydent ws. obostrzeń: Przepisy powinny być egzekwowane