zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Niedzielski: Reforma wzmocni finansowo pediatrię; nastąpi powrót do finansowania ryczałtowego

16:27, 20.05.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Zespół pod kierownictwem prezesa NFZ przygotowuje reformę, która ma wzmocnić finansowo pediatrię - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Poprawić sytuację ośrodków pediatrycznych ma powrót do finansowania ryczałtowego.


Podziel się:   Więcej

O planach zwiększania finansowania dla placówek pediatrycznych, w tym polepszenia dostępu dzieci do pomocy psychiatrycznej i o reformie, która zapewni płynność finansową szpitalom, minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w piątek na konferencji prasowej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu (USDK).

Tego dnia szef resortu przekazał też tej placówce z funduszu covidowego czek na ponad 9 mln zł na zakup najpotrzebniejszej aparatury medycznej.

Podczas spotkania z dziennikarzami Niedzielski poinformował, że resort przewiduje zwiększenie wydatków na pediatrię. W ramach konkursów MZ przeznaczyło 2 mld zł na pediatrię, ale - jak wynika z wniosków szpitali - potrzeba ok. 4 mld zł.

Reformę, która polepszy sytuację ośrodków leczących dzieci, przygotowuje zespół kierowany przez prezesa NFZ Filipa Nowaka.

„To żadna sieć, to pajęczynka”. Posłowie debatowali nt. sieci szpitali
- Będziemy chcieli zdecydowanie wzmocnić finansowo tę wysokospecjalistyczną pediatrię, jednocześnie pediatrii na poziomie podstawowym gwarantując stałe finansowanie, w zasadzie tak, jak w poprzednim systemie ryczałtowym - przekazał minister.

Jak wyjaśnił rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz, w zakresie leczenia pediatrycznego w Polsce obowiązują limity. Każdy szpital, podpisując umowę z NFZ, zobowiązuje się do wyrobienia tych limitów. Cześć szpitali powiatowych ma z tym problem, ponieważ przyjmują za mało pacjentów - rodzice wielu dzieci od razu kierują się do szpitali wysokospecjalistycznych, a nie do powiatowych. Powoduje to, że w szpitalach wysokospecjalistycznych limity są przekraczane i NFZ płaci im za nadwykonania.

„Szpitale otrzymują na bieżąco środki w ramach ryczałtu”


- Plan reformy jest taki, żeby już w tym roku wprowadzić ryczałt na poziomie szpitali pediatrycznych powiatowych. Wracamy do starego rozwiązania. Szpitale otrzymują na bieżąco środki w ramach ryczałtu. Nie muszą spełnić żadnych norm, limitów, natomiast więcej środków przekazujemy na dodatkową wycenę świadczeń w szpitalach wysokospecjalistycznych - powiedział rzecznik MZ.

Podkreślił, że nie każdy szpital powiatowy w Polsce musi działać całodobowo, może działać ambulatoryjnie przez 12 godzin.

- Chcemy dać możliwość szpitalom do przystosowania się warunków, jakie dyktują pacjenci - powiedział rzecznik.

Z jego informacji wynika, że zespół pod przewodnictwem prezesa NFZ kończy prace nad projektem zmian i konkretne zapisy projektu zostaną przedstawione prawdopodobnie w wakacje.

Rząd zajął się projektem ustawy o sieci szpitali
- Nie chcemy, żeby szpitale powiatowe ponosiły konsekwencje wyboru rodziców, więc powracamy do ryczałtu, ale jednocześnie dajemy szpitalom, które świadczą więcej usług, możliwość dodatkowego finansowania - podsumował Andrusiewicz.

W zeszłym roku ponad miliard złotych trafił na przekroczenia limitów w pediatrii. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak podkreślił, że trzeba pracować nad płynnością finansową najlepszych szpitali i spróbować znaleźć mechanizmy szybszego płacenia za nadwykonania.

Zapowiadane zmiany w pediatrii obejmą również psychiatrię dziecięcą. Minister zdrowia zapytany o poradnie psychiatrii dla dzieci, które nie mają pieniędzy na dalszą działalność, a muszą zwrócić NFZ pieniądze za niewykonane w czasie pandemii świadczenia, odpowiedział, że przygotowywane jest rozwiązanie ustawowe, dzięki któremu dług częściowo będzie mógł być umorzony. Jest też pomysł, żeby długi powstałe ze względu na niewykonanie usługi zwracać etapami, a nie jednorazowo. Z podmiotami, które - jak powiedział minister - „skrajnie nie wykonały kontraktu” MZ nie chce kontynuować współpracy.
Niedzielski przyznał, że w różnych miejscach w kraju różny jest czas oczekiwania dzieci na pomoc psychiatryczną. Są ośrodki, gdzie dzieci otrzymują pomoc z dnia na dzień, a są miejsca, gdzie czekają ponad miesiąc.

- Bywały przypadki, że czas oczekiwania był bardzo długi, a następnie przychodnie zgłaszały niewykonanie limitu porad - powiedział minister i podkreślił, że takie sytuacje weryfikuje NFZ.

Szef MZ podkreślił, że kontynuowana jest reforma psychiatrii dziecięcej. Polega ona przede wszystkim na stworzeniu opieki środowiskowej, czyli na przesunięciu ciężaru opieki ze szpitali na poradnie, w których pracują psycholodzy. Jak dodał minister, w kraju jest prawie 350 takich centrów opieki środowiskowej.

„System, który proponujemy, ma kilka poziomów”


- NFZ cały czas monitoruje, gdzie jeszcze jest potencjał do tego, by kolejne centra powstawały - zwrócił uwagę minister.

Zaznaczył, że część pacjentów musi trafić do szpitali. - System, który proponujemy, ma kilka poziomów - pierwszy to opieka środowiskowa, drugi to szpitalnictwo dzienne, gdzie pobyty dzieci wiążą się chociażby z koniecznością prowadzenia nauki. Poziom trzeci to całodobowe pobyty szpitalne. W ten sposób tworzymy kompleksowe rozwiązanie, które jest w stanie zapewnić pomoc dzieciom - powiedział minister zdrowia.

Zdaniem wiceprzewodniczącego związku zawodowego lekarzy w USDK, neurochirurga Łukasza Klasy, zmiany proponowane przez rząd mogą być dobrym rozwiązaniem krótkoterminowym, ale w długiej perspektywie „nie ratują szpitali wysokospecjalistycznych”. Najważniejsza, według Łukasza Klasy, jest zmiana wyceny świadczeń medycznych.

Andrzej Duda: Póki jestem prezydentem nie będzie prywatyzacji szpitali
- Przedstawiliśmy 40 najbardziej kluczowych procedur newralgicznych w naszym szpitalu. Wśród nich jest hemodializa u dzieci - powiedział neurochirurg. Związek zawodowy lekarzy USDK czeka na ustosunkowanie się MZ do propozycji zmian wycen tych 40 procedur.

Dyrektor USDK Wojciech Cyrul podziękował ministrowi zdrowia za czek na ponad 9 mln zł. - Potrzeby infrastrukturalne szpitala są ogromne. Z jednej strony sprzęt się zużywa, starzeje. Z drugiej strony - następuje ogromny rozwój medycy. My, będąc szpitalem III stopnia referencyjności, powinniśmy podążać za rozwiązaniami najnowocześniejszymi - powiedział.
Podkreślił, że otrzymane pieniądze - 9,177 mln zł - pozwolą zaspokoić najpilniejsze potrzeby lecznicy. Kupiona zostanie aparatura m.in. na oddziały endokrynologii, kardiologii i oddział noworodków. Pieniądze zostaną także przeznaczone m.in. na zakup nowoczesnej karetki.

Zdaniem dyrektora szpitala piątkowa wizyta ministra zdrowia Adama Niedzielskiego jest dobrym sygnałem, że placówka może być spokojna o swoją przyszłość, a kryzysy z ostatniego roku mają szanse odejść w przeszłość.

Zadłużenie USDK wynosi obecnie ok. 22 mln zł. Jest to największy szpital pediatryczny w południowej Polsce. Na 22 oddziałach jest 420 łóżek. Działają 33 poradnie specjalistyczne. Rocznie pomoc otrzymuje tu ponad 230 tys. małych pacjentów, w tym ok. 33 tys. na SOR-ze.

Premier w Poznaniu: Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny będzie wizytówką usług medycznych

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
25-06-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych