zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Nieoficjalnie: opcja głosowania zdalnego na najbliższym posiedzeniu Senatu nie jest rozważana

12:20, 27.03.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Senat zbierze się we wtorek lub środę, by zająć się tzw. pakietem antykryzysowym; opcja głosowania zdalnego na tym posiedzeniu nie jest rozważana – dowiaduje się PAP nieoficjalnie w Senacie. W piątek projektami ustaw wspierających gospodarkę i przedsiębiorców zajął się Sejm.


Podziel się:   Więcej

Wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon powiedziała PAP, że Senat zbierze się we wtorek lub w środę. Jak mówiła, jest mało prawdopodobne, by posiedzenie odbyło się w poniedziałek. Wskazała, że wcześniej druki dot. ustawy muszą wpłynąć do Senatu. – W piątek odbędzie się obiegowy Konwent, na którym sprawa organizacji posiedzenia zostanie przedyskutowana; po nim będziemy udzielać dalszych informacji – dodała Godzwon.

PAP dowiedziała się nieoficjalnie w Senacie, że opcja głosowania zdalnego nie jest rozważana, choć część senatorów PiS, w tym wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, wyrażało przekonanie, że „obrady na miejscu, to ryzyko przywleczenia wirusa”.

Pytana o kwestię ewentualnego głosowania zdalnego podczas najbliższego posiedzenia Senatu, Godzwon przypomniała słowa marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, że „czasy epidemii są trudne, ale nikt nie zwolnił Sejmu i Senatu z obowiązku wykonywania swoich konstytucyjnych zadań – zwłaszcza, że miliony Polek i Polaków pracują, a władza musi być po to, aby służyć swoim obywatelom”.

Sejm w piątek w południe rozpoczął rozpatrywanie rządowych projektów składających się na tzw. tarczę antykryzysową, czyli pakiet regulacji mających na celu łagodzenia skutków pandemii koronawirusa. W piątek rzecznik rządu Piotr Müller zaapelował do opozycji o konstruktywne podejście do pakietu antykryzysowego; wyraził nadzieję, że zostanie on szybko przyjęty przez Sejm i Senat.

Rządowy projekt dot. zmian w ochronie zdrowia w związku z COVID-19 w Sejmie
W środę marszałek Senatu poinformował, że po posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu odbędzie się dodatkowe, pilne posiedzenie Senatu po to, by - jak podkreślił „jak najszybciej uchwalić przepisy, które spowodują, że łatwiej nam wszystkim będzie pokonać epidemię koronawirusa”. Zapowiedział, że chciałby, aby posiedzenie Senatu było maksymalnie krótkie i zapewnił, że zostanie przeprowadzone z zachowaniem wszystkich rygorów sanitarno-epidemiologicznych. Grodzki poinformował, że wystąpił z prośbą o sugestie w tej sprawie do Głównego Inspektora Sanitarnego.

Tarcza antykryzysowa

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty specustawy, ustawy o pomocy publicznej oraz nowelizacji ustawy o systemie instytucji rozwoju. Projektowane regulacje zawierają m.in. zwolnienie ze składek na ZUS przez 3 miesiące dla pracujących w mikrofirmach i samozatrudnionych, świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, świadczenie dla zatrudnionych na umowy zlecenia lub o dzieło, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników i uelastycznienie czasu pracy.

Pakiet zawiera też rozwiązania finansowe, jak np. umożliwienie gminom odstąpienia od pobierania podatku od nieruchomości, przedłużenie bankowych kredytów obrotowych, gwarancje de minimis i dopłaty do odsetek z BGK, fundusze płynnościowe.

W Sejmie o rządowym projekcie tarczy antykryzysowej

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
06-06-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych