zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Nobel dla Olgi Tokarczuk. Gratulacje od prezydenta i premiera

13:52, 10.10.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda pogratulował na Twitterze Oldze Tokarczuk. „To wielki dzień dla polskiej literatury; kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo” – napisał prezydent.


Podziel się:   Więcej

W czwartek Szwedzka Akademia ogłosiła, że polska pisarka została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Wyróżnienia nieprzyznano rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

„Serdeczne gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk! Wielki dzień dla polskiej literatury. Kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo!” - napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Także premier Mateusz Morawiecki cieszy się z literackiego Nobla dla Olgi Tokarczuk. Szef rządu mówił dziennikarzom we Wronkach, że ta nagroda świadczy o sile polskiej literatury.

– Znakomita wiadomość dla Polski. Mnie cieszą wszystkie nagrody dla Polaków i jako Polak jestem dumny jeżeli ktokolwiek rozsławia imię Polski na całym świecie – powiedział premier.

– Polska ma wspaniałą literaturę, wspaniałą poezję – możemy być bardzo szczęśliwi – i na całym świecie pokazujemy jaki jest poziom polskiej literatury. A ta nagroda Nobla potwierdza to, że Polska ma być z czego dumna – podkreślił szef rządu.

Gliński: Nobel dla Tokarczuk to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na świecie

 
 
 
...
 
Tokarczuk: to dowód, że literatura środkowoeuropejska wciąż ma światu coś ważnego do opowiedzenia

Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 roku (nagroda zaległa, nie ogłoszono jej z powodu kryzysu w Akademii Szwedzkiej), a Peter Handke za 2019 rok.
Premier Mateusz Morawiecki (C) podczas wizyty w firmie Amica S.A. we Wronkach (fot. PAP/Lech Muszyński)
Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

– Wielkim tematem Olgi Tokarczuk jest różnorodność kulturowa – powiedział po ogłoszeniu werdyktu o przyznaniu literackiego Nobla przewodniczący Komitetu Noblowskiego Anders Olsson.

Według szwedzkiej agencji prasowej TT Olga Tokarczuk o przyznaniu jej nagrody dowiedziała się, siedząc w samochodzie w Niemczech. – Jestem zaskoczona i szczęśliwa. Jest to dla mnie ważne, że otrzymuję nagrodę od odnowionej Akademii Szwedzkiej. Pochodzę z Europy Środkowej i jest to dowód, że literatura środkowoeuropejska wciąż ma światu coś ważnego do opowiedzenia – powiedziała Olga Tokarczuk.

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk