zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Nowa strategia onkologiczna powinna objąć edukację, profilaktykę, diagnostykę oraz leczenie”

11:42, 08.01.2019;   autor: msies;   źródło: TVP Info

– Nie ma wątpliwości, że naszym obowiązkiem jest stwarzanie warunków, żeby chorobom nowotworowym zapobiegać, a jak już do nich ewentualnie dojdzie, to zapewnić odpowiedni sposób leczenia – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości podpisania prezydenckiego projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej, przed przekazaniem go do Sejmu.


Podziel się:   Więcej

– To bardzo ważny moment w historii polskiej ochrony zdrowia, ale przede wszystkim w historii czegoś, co możemy w skrócie nazwać polską walką z rakiem – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że w 2015 r. zanotowano 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe. – Jest to liczba ogromna, to drugi pod względem śmiertelności rodzaj choroby – dodał.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że mimo istniejących programów i działań na rzecz walki z nowotworami, brakuje całościowego programu, obejmującego i profilaktykę, i leczenie chorób tego rodzaju.

– To wymaga kordynacji. I datego właśnie chcemy stworzyć tę Narodową Strategie Onkologiczną, po to aby objęła ona wszystkie te aspekty włącznie z kształceniem lekarzy – podkreślił prezydent.

Prezydent zaznaczył, że nowa strategia powinna objąć edukację i profilaktykę nowotworową, diagnostykę oraz leczenie. Dodał, że chirurgia onkologiczna jest zbyt rozproszona. Powinna więc zostać scentralizowana, a radio- i chemioterapia zdecentralizowana, aby pacjenci mieli łatwiejszy dostęp do zabiegów.


Duda: wzrasta skuteczność leczenia nowotworów, ale także liczba na nie chorujących
 
 
 
...
 
Minister zdrowia: Polska potrzebuje planu walki z rakiem

– Bardzo dziękuję za tę inicjatywę, bo jest niezwykle ważna dla polskich pacjentów. Polska potrzebuje planu walki z rakiem. Planu, który byłby spójny, obejmowałby wszystkie działanie, które już robimy, i te, które planujemy wdrożyć w najbliższym czasie – powiedział podczas uroczystości minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Plan, jak mówił, „powinien być prostym dokumentem, (...) gdzie będą konkretne zadania, mierniki, współczynniki i wskaźniki”. Tak, by możliwa była ocena działań i ich efektów.

– W Polsce nie mamy jeszcze dokumentu rządowego, który mówiłby, co chcemy zrobić w najbliższych pięciu, dziesięciu latach. A wiemy, że dwa największe problemy Polaków to choroby sercowo-naczyniowe i choroby onkologiczne – wskazał. – Musimy zrobić konkretne ruchy, konkretne rzeczy, żeby Polacy lepiej żyli, mniej chorowali, a jeżeli zachorują, by mieli szansę na opiekę w trudnym okresie choroby - dodał.

Przekazał, że projekt ustawy obliguje go - jako szefa MZ - do stworzenia zespołu i wypracowania narodowej strategii walki z rakiem. – Jestem przekonany, że w najbliższych miesiącach będziemy bardzo intensywnie pracowali. Bardzo wiele rzeczy już robimy - wskazał.
Projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej

Dokument tworzy ramy prawne umożliwiające stworzenie, a następnie przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej. Będzie to dokument o charakterze długookresowym, gdzie zostaną wytyczone kierunki rozwoju polskiej onkologii w związku ze znaczącym wzrostem zachorowań i śmiertelności na raka w Polsce.

Prawie rok temu Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dot. skuteczności leczenia nowotworów w Polsce wskazywała, że efektywność leczenia w naszym kraju jest gorsza niż w większości państw Unii Europejskiej: co roku Polska z powodu nowotworów traci ludność miasta wielkości Legnicy.

Prognozy demograficzne wskazują, że sytuacja będzie się pogarszać, ponieważ większość zachorowań na nowotwory złośliwe występuje u osób po 60. roku życia.

Według raportu, liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jest w Polsce niższa niż większości krajów europejskich, jednak umieralność - dużo wyższa. NIK krytycznie ocenił zarówno programy profilaktyczne, jak i leczenie onkologiczne. Narodowa Strategia Onkologiczna ma na celu reformę i podniesienie skuteczności leczenia onkologicznego w naszym kraju.

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych