zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Nowe rozdanie w UE. Premier na szczycie w Brukseli

16:08, 28.05.2019;   autor: msies, kf;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki udał się we wtorek po południu do Brukseli na szczyt, który ma zapoczątkować nowe rozdanie w Unii Europejskiej. Liderzy państw i rządów krajów członkowskich UE mają rozpocząć rozmowy w sprawie obsady najważniejszych stanowisk we Wspólnocie.


Podziel się:   Więcej

W związku z zakończonymi wyborami do Parlamentu Europejskiego w najbliższych miesiącach Unia będzie musiała obsadzić kilka ważnych stanowisk, w tym szefów: Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Banku Centralnego, a także wysokiego przedstawiciela UE ds. międzynarodowych, potocznie nazywanego szefem unijnej dyplomacji.

Zwołany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska na wtorek szczyt, w którym mają wziąć udział szefowie państw i rządów unijnej 28. ma być początkiem procesu nominacji na te stanowiska. Według wcześniejszych informacji Tusk chce, żeby do powołania nowego unijnego przywództwa doszło już w czerwcu.

Przed szczytem premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej mają odbyć spotkania kolejno z szefem Rady Europejskiej i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Polska chce pięciu stanowisk

Przygotowując się do szczytu Polska koordynuje swoje działania w sprawie obsady pięciu najważniejszych stanowisk w UE w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także „szerzej w regionie” – poinformował wiceszef MSZ ds europejskich Szymański. Przekonywał, że V4 chce równowagi politycznej i geograficznej na wszystkich pięciu kluczowych stanowiskach w UE.

Szymański zaznaczył również, że kraje regionu mają „wspólne oczekiwania polityczne wobec nowych kadencji”, czego wyrazem jest ich wkład do unijnej agendy strategicznej na lata 2019–2024.

Agenda strategiczna UE

Agenda strategiczna UE, która ma wyznaczyć priorytety dla Unii oraz wyznaczyć cele i kierunki rozwoju jej polityk w rozpoczynającym się po eurowyborach nowym pięcioletnim cyklu legislacyjnym, ma zostać przyjęta na czerwcowym szczycie Rady Europejskiej.

W ramach dyskusji nad kształtem agendy Polska domaga się uwzględnienia wśród jej priorytetów m.in. rozwoju wspólnego rynku i jednolitego rynku cyfrowego, kompleksowej współpracy UE i NATO oraz wzmocnienia parlamentów narodowych we wspólnotowym procesie legislacyjnym, m.in. poprzez ustanowienie mechanizmu tzw. czerwonej kartki, tj. przyznanie parlamentom narodowym kolektywnego uprawnienia do blokowania inicjatyw ustawodawczych KE.
Kandydaci na najważniejsze stanowiska w UE

Przed wtorkowymi rozmowami w Brukseli wśród kandydatów do objęcia kluczowych funkcji w UE wymieniano m.in. kanclerz Niemiec Angelę Merkel, prezydent Litwy Dalię Grybauskaite, głównego unijnego negocjatora ds. brexitu, Francuza Michela Barniera. O główne unijne urzędy ubiegają się ponadto „wiodący kandydaci” na przewodniczącego KE, wyłonieni przez poszczególne europejskie grupy polityczne, w tym Niemiec Manfred Weber z Europejskiej Partii Ludowej i Holender Frans Timmermans, obecny wiceszef Komisji, który reprezentuje socjaldemokratów.

Według najnowszej prognozy PE z poniedziałkowego popołudnia Europejska Partia Ludowa otrzyma 180 mandatów w Parlamencie Europejskim, Socjaliści i Demokraci 146, liberałowie 109, Zieloni 69, a konserwatyści 59 mandatów. W porównaniu z porannymi projekcjami kilka miejsc stracili socjaliści, a kilka zyskali liberałowie.