zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Nowela ustawy o CIT. Komisja chce wyłączenia regulacji dot. spółek komandytowych

21:05, 24.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za wyłączeniem z nowelizacji ustaw podatkowych regulacji dotyczących spółek komandytowych, które miałyby być objęte CIT-em.


Podziel się:   Więcej

Chodzi o uchwaloną pod koniec października przez Sejm nowelę ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Była ona dyskutowana na poprzednim posiedzeniu komisji. We wtorek komisja rozpatrzyła 37 poprawek, z czego większość zaopiniowała pozytywnie.

Przede wszystkim komisja zgodziła się na przyjęcie wniosków, które – jak tłumaczyli senaccy legislatorzy – zmierzają do wyłączenia z zakresu ustawy spółek komandytowych oraz spółek jawnych. Jednocześnie prawnicy Senatu zwrócili uwagę, że Senat stoi przed dość trudnym dylematem konstytucyjnym. Wskazali na proceduralny problem, który polega na tym, że ustawy dotyczące podatków dochodowych muszą być ogłoszone do 30 listopada.

„Przyjmując założenie, że tak się nie stanie, mamy do czynienia z kolizją w zakresie dotyczącym orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Przyjmując założenie, że tak się stanie, mamy do czynienia z problemem naruszenia (...) Konstytucji, a mianowicie z problematyką 21–dniowego terminu na podpisanie ustawy przez prezydenta” – zauważono. Poza tym komisja pozytywnie zaopiniowała poprawki m.in. zmierzające do modyfikacji przepisów w zakresie obowiązków podmiotów powiązanych, dotyczących dokumentacji w sprawach cen transferowych. Komisja opowiedziała się też za skreśleniem regulacji zawężających możliwość korzystania z tzw. ulgi abolicyjnej.

Nie były natomiast głosowane poprawki, które miały skreślić przepisy wprowadzone przez Sejm na etapie trzeciego czytania, co – jak tłumaczyli legislatorzy Senatu – jest niezgodne z zasadą trzech czytań i konstytucyjną zasadą dotyczącą inicjatywy ustawodawczej.
Wiceminister finansów Jan Sarnowski tłumaczył, że to regulacje przedłużające ulgi podatkowe związane ze wsparciem służby zdrowia w czasie pandemii COVID. – To bardzo bolesne, nie możemy czegoś takiego poprzeć – mówił Sarnowski.

Po oświadczeniu wiceministra senator Kazimierz Kleina (KO) wycofał rzeczone poprawki zapowiadając ich analizę i ewentualny powrót do nich na posiedzeniu plenarnym Senatu.

Komisja opowiedziała się też za liberalizacją możliwości stosowania 9-proc. CIT w zakresie określonym w zmienianych przepisach. Przegłosowano również poprawkę skreślającą przepis zobowiązujący największe firmy do publikowania informacji o realizowanych strategiach podatkowych.

– To bardzo smutna informacja, że są państwo przeciwni temu, żeby każdy ekonomista, naukowiec, dziennikarz miał dostęp do informacji na temat tego, w jaki sposób rozlicza się mniej więcej 2,3 tys. największych koncernów, najczęściej zagranicznych, działających w Polsce – komentował wiceminister finansów. Zauważył, że takie regulacje są w Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Danii.

Z uznaniem komisji spotkała się również poprawka zmierzająca do wyrównania jednostkom samorządu terytorialnego strat wynikłych z wejścia w życie ustawy w zakresie dotyczącym ich udziału w PIT. Podobnie, komisja pozytywnie zaopiniowała poprawkę wprowadzającą przepis przejściowy, dzięki któremu straty poniesione przez podatnika CIT w latach rozpoczętych przed wejściem w życie ustawy nie byłyby objęte mniej korzystnym dla niego reżimem.

Poza tym komisja przyjęła także poprawki legislacyjne i doprecyzowujące.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy wprowadzającą estoński CIT dla firm
Nowele ustaw podatkowych

Uchwalona pod koniec października przez Sejm nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wprowadza m.in. opodatkowanie spółek komandytowych CIT. Jak tłumaczyło Ministerstwo Finansów, głównym celem zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego i obrona przed wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych.

Zmiany, obok nadania spółce komandytowej statusu podatnika podatku dochodowego i rozszerzenia zakresu szacowania wartości transakcji, przewidują też m.in., że limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT zostanie podniesiony z 1,2 do 2 mln euro.

Wprowadzono też limit odliczenia tzw. ulgi abolicyjnej do wysokości 1360 zł. Zdaniem MF, obecne stosowanie tzw. ulgi abolicyjnej nie realizuje polityki podatkowej, jeśli chodzi o eliminowanie podwójnego opodatkowania dochodów, a także nie zachęca do osiągania dochodów w Polsce. Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw.

Nowelizacji Kodeksu spółek handlowych utrudni „pranie brudnych pieniędzy”

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
24-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych