zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Nowela ustawy o ochronie praw konsumenta do podpisu prezydenta

18:50, 02.12.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta, która ma m.in. zwiększyć ich ochronę w sytuacji zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa, oraz chronić konsumentów przed niezamówionymi połączeniami „robocall”, trafi do podpisu prezydenta.


Podziel się:   Więcej

Sejm poparł w czwartek nowelizację ustawy o prawach konsumenta z poprawkami senackimi.

Senat zaproponował trzy poprawki do nowelizacji, z czego dwie miały charakter redakcyjno-legislacyjny, a trzecia dotyczyła zmiany daty wejścia nowel w życie 1 stycznia 2023 r. zamiast 14 dni od ogłoszenia.

Zgodnie z nowelizacją ustawy konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa – podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę - może w terminie 30 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów.

Nowelizacja ma na celu także eliminację próby obchodzenia przez przedsiębiorców przepisów w przypadku różnego rodzaju abonamentów medycznych oferowanych na pokazach. Konsumentom będzie przysługiwać prawo do odstąpienia od umów, przedsiębiorcy zaś będę mieli obowiązek informować o tym prawie. Wprowadzono też regulację, zgodnie z którą umowa o świadczenie usług finansowych nie może być zawarta podczas pokazu lub podczas wycieczki. W przypadku zawarcia takiej umowy jest ona nieważna z mocy prawa.


Sejm uchwalił nowelizację ustawy o prawach konsumenta
Ustawa nakłada wymóg, by w każdym ogłoszeniu o obniżce ceny towaru lub usługi podawano informację o najniższej cenie tego towaru lub też usługi, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.

Zakazano również przyjmowania przez przedsiębiorcę płatności przed upływem terminu do odstąpienia od umowy, który ma wynosić 14 dni albo 30 dni w przypadku umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki.

Wprowadzono także definicję „plasowania”, czyli dostarczania informacji w formie wyników wyszukiwania w odpowiedzi na wyszukiwanie internetowe konsumenta bez wyraźnego ujawniania płatnej reklamy lub opłat wnoszonych konkretnie w celu uzyskania wyższego plasowania produktów w wynikach wyszukiwania.


Sejmowa komisja gospodarki za poprawkami do noweli ustawy o prawach konsumenta
Nowelizacja obejmuje również przepis, zgodnie, z którym wprowadzenie na rynek „towaru identycznego” z tym, który jest sprzedawany w kilku innych państwach UE, podczas gdy istotnie różni się od niego np. składem czy funkcjonalnością, będzie uznawane za nieuczciwą praktykę rynkową.

Nowela zawiera też zapis o ochronie konsumentów przed niezamówionymi połączeniami wykonywanymi przez boty, tzw. robocall.


Kupujący w internecie będą bardziej chronieni. Rząd zajmie się projektem ustawy

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych