zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Nowela ustawy o systemie wymiany informacji o pojazdach z usterkami z podpisem prezydenta

19:41, 08.04.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o transporcie drogowym, która wprowadza europejski system wymiany informacji o pojazdach użytkowych wykazujących poważne lub niebezpieczne usterki wykryte podczas kontroli drogowej – poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP.


Podziel się:   Więcej

Zgodnie z nowelą informacje o pojazdach użytkowych z wykrytymi usterkami w Polsce mają być wysyłane do tego kraju w UE, gdzie został on zarejestrowany.

Jak wskazała Kancelaria za uzasadnieniem do nowelizacji, nowe przepisy zakładają, że wymiana informacji o pojazdach z usterkami będzie się odbywała w oparciu o dane zgromadzone w Centralnej Ewidencji Naruszeń, czyli w systemie informatycznym prowadzonym przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Znowelizowana ustawa wprowadza obowiązek gromadzenia w Centralnej Ewidencji Naruszeń informacji o numerze VIN kontrolowanego pojazdu oraz przekazywanie przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego do innych punktów kontaktowych w Unii Europejskiej, właściwych dla kraju rejestracji pojazdu, informacji o wynikach kontroli, podczas której stwierdzono poważne bądź niebezpieczne usterki.


Mobilna stacja kontroli sprawdzi stan techniczny auta na drodze
Nowe rozwiązania pozwolą na sprawniejszą współpracę Inspekcji Transportu Drogowego z właściwymi organami innych unijnych państw.

Ponadto przepisy mają przyczynić się do zapobiegania nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym związanej z różnymi poziomami kontroli stosowanymi przez poszczególne państwa członkowskie.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1 pkt 2 w zakresie art. 54e ust. 2 (usługi systemu wymiany komunikatów RSI), który wchodzi w życie po upływie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
23-04-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych