zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Nowela ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej przyjęta przez rząd

12:51, 16.03.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Programy przyjęte w oparciu o ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w szerszym zakresie niż dotychczas będą mogły być realizowane w drodze elektronicznej - przewiduje projekt nowelizacji, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.


Podziel się:   Więcej

W komunikacie rządowym napisano, że według statystyk Polacy w przeważającej większości korzystają z elektronicznej drogi ubiegania się o świadczenia. Dla przykładu, w 2020 r. zostało złożonych 3,2 mln wniosków o świadczenie „Dobry start” , w tym prawie 2,3 mln elektronicznych. Oznacza to, że drogę online wybrało ponad 70 proc. wnioskodawców .

Projekt przewiduje, że Rada Ministrów będzie mogła określić w rozporządzeniu dotyczącym szczegółowych warunków realizacji programu, że składanie wniosku, a także wnoszenie innych pism w sprawie świadczeń, odbywa się wyłącznie w drodze elektronicznej , za pomocą systemów teleinformatycznych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów. W ten sam sposób mają być także doręczane m.in. decyzje, zawiadomienia i wezwania w sprawie świadczeń.

W przypadku, gdy Rada Ministrów przyjmie takie rozwiązanie, organ realizujący świadczenia przyznane na podstawie programu będzie musiał zapewnić w swojej siedzibie, oddziale lub innej wyznaczonej jednostce organizacyjnej dostęp do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i odbiór korespondencji. Organ realizujący świadczenia będzie musiał także zapewnić pomoc przy wnoszeniu i odbiorze tych dokumentów.

„Takie rozwiązania zapewnią, że żadna osoba uprawniona do świadczeń nie zostanie pozbawiona możliwości wnioskowania o ich przyznanie” - zapewniono w komunikacie CIR.


E-dokumenty w programach dot. rodziny i pieczy zastępczej
  

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych