zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

O małej ojczyźnie i lokalnej współpracy z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich

22:20, 21.01.2022;   autor: msies;   źródło: KPRP

W piątek pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich „Warzanki”. Panie pochodzą z niewielkiej miejscowości na Podkarpaciu, w której od niemal dwóch lat prowadzą działalność społeczną, oświatową i kulturalną.


Podziel się:   Więcej

Mimo krótkiego stażu organizacji do koła należy już pięćdziesiąt osiem członkiń. Panie zdobyły wiele nagród i wyróżnień w konkursach i zawodach, podczas giełd, pikników i w lokalnych programach. Zorganizowały też wiejskie dożynki.

Dzisiaj odwiedziły Warszawę, by podzielić się z Pierwszą Damą swoimi osiągnięciami, pasjami i planami na przyszłość. Koło Gospodyń Wiejskich, jak podkreślają „Warzanki”, to nie tylko przygotowywanie regionalnych potraw i udział w konkursach.

Koło jest płaszczyzną międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, wzajemnej nauki i rozwoju, a jego działania promują gminę. Gospodynie pielęgnują tradycje, doceniając jednocześnie osiągnięcia współczesności i rozumiejąc, że oba obszary można znakomicie pogodzić. Kobiety podkreślały dumę ze swojego pochodzenia i miłość do regionu oraz wolę działania na rzecz lokalnej wspólnoty. – Wara to wspaniałe miejsce do życia, o czym świadczy rosnąca liczba mieszkańców – podkreślały zgodnie.

Pierwsza dama wyraziła uznanie dla aktywności koła, pytała o tradycje charakterystyczne dla tego regionu oraz podziękowała za działania na rzecz wszystkich mieszkańców. – Koła to świetne organizacje, a kobiety mają niezwykłą siłę, są liderkami i wspaniałymi działaczkami – akcentowała Agata Kornhauser–Duda.

Członkinie koła angażują się w wiele innych przedsięwzięć, udzielają się w OSP, Radzie Rodziców, Radzie Sołeckiej, Akcji Katolickiej i innych organizacjach; jedną z założycielek KGW jest pani sołtys. Prowadzą też warsztaty kulinarne, zielarskie, muzyczne, teatralne i inne.

Małżonka prezydenta, nawiązując do współpracy z Amazonkami, wizyt w szpitalach i rozmów z lekarzami, zachęcała panie do badań oraz do zaangażowania koła w promocję zdrowia i profilaktyki w gminie.
Panie pytały o spotkania pierwszej damy z przedstawicielami fundacji i stowarzyszeń czy z dziećmi i młodzieżą. Dowiedziały się o planowaniu kalendarza i wizyt zagranicznych, małżonka prezydenta mówiła też o protokole dyplomatycznym i wydarzeniach z udziałem pary prezydenckiej. Rozmawiano o cyfryzacji obszarów wiejskich, składaniu wniosków o dofinansowania, aktywizacji seniorów i najmłodszych.

Pierwsza dama zaprosiła panie do udziału w konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę małżonki prezydenta, który został zainicjowany w celu uhonorowania różnorodnej działalności kół.


Wizyta w pałacu prezydenckim na 20-lecie Rodzinnego Domu Dziecka

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych