zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„O wolność walczy się po to, by ją dobrze wykorzystać”. Prezydent odznaczył weteranów Powstania Warszawskiego

12:17, 30.07.2015;   autor: msies;   źródło: PAP, IAR

– To wielka radość wręczać także po tylu latach odznaczenia, które są związane i z walką o Polskę, wtedy, w czterdziestym czwartym roku, jak i odznaczenia związane ze służbą dla Polski niepodległej dzisiaj. To coś nam wszystkim bardzo bliskiego, bo wszyscy wiemy, że w trudnej polskiej historii wolność mierzyło się krzyżami – powiedział prezydent Bronisław Komorowski. – Dzisiaj – mówił – zasługi mierzy się wręczanymi odznaczeniami. Prezydent wręczył ordery i odznaczenia ponad 30 weteranom, uczestnikom Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia minie 71. rocznica wybuchu powstania w stolicy.


Podziel się:   Więcej

– To wielkie wyróżnienie, to wielki honor i wielka satysfakcja móc odznaczać dzisiaj, po 26 latach polskiej wolności, odznaczać powstańców Warszawy oraz tych, którzy tę pamięć współczesną kształtują, budują i rozwijają – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości.

– Jednak największą formą podziękowania, najważniejszą formą uznania i szacunku jest to, że możemy przeżywać razem fakt, że po dwudziestu paru latach z satysfakcją widzimy dziś skutki odzyskania wolności – podkreślał prezydent. Jak mówił, dziś wolność to jest „coś bardzo konkretnego” i mierzy się ją osiągnięciami i rozwojem kraju. – O wolność walczy się po to, by ją dobrze dla wszystkich obywateli wykorzystać – zaznaczył.

Komorowski podkreślił, że nie zgadza się z tymi, którzy twierdzą, że Polskę trzeba odbudowywać ze zgliszczy i z ruin. – Jest coś niemądrego w tych twierdzeniach, przeczy im to, co widzimy – powiedział. Dodał, że Polska się rozwija, a pamięć o czynach powstańczych jest podtrzymywana na tle „niebywałego rozwoju” Warszawy.

– Nic piękniejszego, żadna piękniejsza forma podziękowania nie może się przytrafić powstańcom, tym, którzy żyją i tym, którzy zginęli niż świadectwo, że miasto nasze rozwija się, że stolica polskiego państwa pięknieje w oczach – mówił prezydent.

W uroczystościach w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wzięły udział udział także rodziny weteranów oraz przedstawiciele władz kraju i Warszawy, m.in. Hanna Gronkiewicz-Walz i Małgorzata Omilanowska.

Gen. Ścibor-Rylski: oby nasza wolność nie była liczona krzyżami
 
 
 
...
 
Ordery i odznaczenia dla warszawskich powstańców

Prezydent przekazał najwyższe polskie odznaczenie wojskowe czyli order wojenny Virtuti Militari rodzinie podp. Mieczysława Łuniewskiego ps. Montana, dowódcy plutonu w Obwodzie Praga Okręgu Warszawa AK. Order w imieniu rodziny odebrały jego córki. To niezwykle rzadka uroczystość ponieważ order przyznawany jest wyłącznie za wybitne zasługi bojowe.

Prezydent wręczył ordery i odznaczenia państwowe między innymi krzyże kawalerskie i oficerskie Orderu Odrodzenia Polski, Medale Wolności i Krzyże Zasługi.

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność społeczną i kombatancką Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Jerzy Cercwadze Wardisiani (pseud. Brawura) z kompanii dyspozycyjnej przy Komendzie Placu Śródmieście-Południe.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni Tadeusz Bańka (pseud. Łowca) – z pułku „Baszta”, batalionu „Olza” oraz Dariusz Kruze (pseud. Janek) – z batalionu „Kiliński”.

Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość państwa polskiego Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości prezydent oznaczył m.in. Stanisława Brzoskę (pseud. Socha) z batalionu „Kiliński”, Kazimierza Czańkę (pseud. Kanada) z batalionu „Gozdawa”, Danucie Jeżewskiej (pseud. Maria, Dana) z II batalionu szturmowego „Odwet”, Jana Kacprzaka (pseud. Janek) z batalionu „Gozdawa”, Jerzego Majkowskiego (pseud. Czarny) z batalionu „Gustaw”, Romualda Malinowskiego (pseud. Orzeł) z batalionu „Kiliński”.

Obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego

Główne uroczystości związane z rocznicą odbędą się 1 sierpnia przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach o godz. 17, w której wybuchło powstanie. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych