zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Obchody 80. rocznicy likwidacji wileńskiego getta z udziałem wicemarszałek Gosiewskiej

17:02, 23.09.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

W znajdujących się na obrzeżach Wilna Ponarach, w miejscu masowych mordów w czasie wojny Żydów, ale też Polaków, odbyły się w czwartek uroczystości z okazji 80. rocznicy początku likwidacji wileńskiego getta.


Podziel się:   Więcej

W uroczystościach biorą udział przedstawiciele władz Litwy, korpusu dyplomatycznego, społeczności żydowskiej. Wieniec przy pomniku ofiar Holokaustu w Ponarach złożyła też wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Przedstawiciele polskich władz od kilku lat uczestniczą w litewskim Dniu Pamięci Ofiar Holokaustu, obchodzonym 23 września.

- Nasza obecność tu jest ważna - powiedziała PAP wicemarszałek Gosiewska. - Musimy być wszędzie tam, gdzie dochodziło do zbrodni wobec przedstawicieli narodu polskiego, wobec Polaków, tu w tym wypadku również i Żydów mieszkających na terenie II Rzeczypospolitej.

Wicemarszałek zaznaczyła, że „musimy być, by dawać świadectwo prawdzie, by mówić o zbrodni niemieckiej, mówić o tym głośno, by ta zbrodnia nie była zapomniana i by nigdy więcej nie dochodziło do takich potworności”.

- Ponary to miejsce, które musi krzyczeć - nigdy więcej - powiedziała Gosiewska.

W centralnych uroczystościach w Ponarach udział z biało-czerwonymi opaskami na rękawach wzięła również 26-osobowa grupa ze Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

Po zakończeniu uroczystości przy pomniku ofiar Holokaustu, w kwaterze polskiej w Ponarach, upamiętniającej zamordowanych tu tysiące Polaków, odbyła się polowa msza święta oraz apel poległych.


78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, przypomniała, że po raz szósty „Stowarzyszenie przyjeżdża na Wileńszczyznę, aby czcić pamięć pomordowanych w Ponarach”.

„Mam nadzieję, że obecność naszej licznej grupy uświadamia wszystkim obecnym, że Ponary to nie tylko miejsce zagłady Żydów, że w tych samych dołach leżą Polacy likwidowani za walkę o wolną ojczyznę, młodzież patriotyczna, polska inteligencja, kapłani”.

Wieloch ubolewała, że „upłynęło już 76 lat od zakończenia wojny, a nasza wiedza o liczbie i tożsamości ofiar Ponar jest nadal skromna”. Zaapelowała o większe zaangażowanie władz państwowych i samorządowych w „upamiętnienie tej największej na Kresach Północno-Wschodnich zbrodni z czasów II wojny światowej”.

Podczas II wojny światowej las w Ponarach pod Wilnem był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z Niemcami policji litewskiej. Niemcy, wspomagani przez ochotnicze oddziały litewskie, wymordowali tu ok. 100 tys. ludzi, w tym ok. 60-70 tys. Żydów. Mordowali też Polaków, Litwinów, Romów, Rosjan. Oficjalnie uważa się, że w Ponarach zginęło kilka tysięcy Polaków; Rodzina Ponarska przekonuje, że ok. 20 tys.


Premier: Powstanie w getcie warszawskim było przejawem ogromnej odwagi

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych