zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Obchody dnia Żołnierzy Wyklętych i spotkanie V4 w planach premier na ten tydzień

15:56, 27.02.2017;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier w środę weźmie udział w uroczystościach w związku z obchodami Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia zainauguruje także projekt współpracy ze stroną kościelną w zakresie niesienia pomocy humanitarnej. W czwartek Beata Szydło spotka się z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej.


Podziel się:   Więcej

W środę premier Beata Szydło wraz z Żołnierzami Wyklętymi uda się na Powązki Wojskowe, gdzie złoży kwiaty na grobie Józefa Bandzo ps. „Jastrząb” – zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Bochenek poinformował na briefingu prasowym w KPRM, że w środę 1 marca, w związku z obchodami Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych szefowa rządu – podobnie jak w roku ubiegłym – spotka się z żyjącymi jeszcze przedstawicielami tej formacji.

– W trakcie tego spotkania pani premier z naszymi szczególnymi gośćmi odwiedzi grób śp. już pana Józefa Bandzo +Jastrzębia+, który w zeszłym roku jeszcze był gościem tutaj w kancelarii premiera i spotkał się z panią premier. W tym roku niestety jest już pochowany na warszawskich Powązkach Wojskowych. Tam też właśnie pani premier z naszymi gośćmi uda się po to, aby złożyć symbolicznie kwiaty” – dodał rzecznik rządu.

„Groby Żołnierzy Wyklętych stały się fundamentem dla ludzi Solidarności”. W Sejmie konferencja o Żołnierzach Wyklętych
 
 
 
...
 
Pomoc humanitarna m.in. dla Syrii

Premier Beata Szydło w środę zainauguruje projekt współpracy ze stroną kościelną w zakresie niesienia pomocy humanitarnej – poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Rzecznik rządu poinformował na briefingu prasowym, że w środę o godz. 13 w kancelarii premiera odbędzie się konferencja prasowa na temat działań rządu w zakresie pomocy humanitarnej świadczonej na rzecz osób poszkodowanych w wyniku działań zbrojnych m.in. w Syrii.

Według Bochenka, na konferencji zostanie zainaugurowana współpraca ze stroną kościelną w ramach kolejnych działań humanitarnych. – Ten projekt już od kilku tygodni był konsultowany wspólnie ze stroną kościelną. W środę pani premier Beata Szydło ten projekt właśnie zainauguruje – powiedział rzecznik rządu.

– My pomoc uchodźcom niesiemy, chcemy nią nieść i będziemy ją nieśli. Zdajemy sobie sprawę, że tego problemu nie należy lekceważyć, ta pomoc nie powinna być niesiona incydentalnie, ale tutaj są potrzebne systemowe rozwiązania, które będą działaniami realnymi i rzeczywiście skutecznymi – powiedział Bochenek.

Jak mówił, rząd przy współudziale Kościoła i wielu organizacji pozarządowych stara się na miejscu pomagać poszkodowanym. – Wielokrotnie pojawiały się takie głosy od osób, które na co dzień zajmują się niesieniem pomocy tam na miejscu, że pomoc w Syrii, tam na miejscu, jest dużo tańsza i duża bardziej efektywna – mówił rzecznik rządu.

– Podejmujemy wiele działań na rzecz niesienia pomocy humanitarnej osobom, które zostały poszkodowane w wyniku wojny w Syrii, jest realizowany projekt humanitarny ze stroną niemiecką, środki, które w zeszłym roku zostały zagospodarowane na ten cel (...) są pięć razy większe, niż te które były przeznaczane w poprzednich latach przez naszych poprzedników, jest Fundusz Syryjski, do którego się Polska również włączyła, inwestując niejako trzy miliony euro – wymieniał.

Bochenek zaznaczył, że projekt współpracy ze stroną kościelną nie jest odpowiedzią na list metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza z okazji Wielkiego Postu. – Projekt, który będzie zaprezentowany już od jakiegoś czasu był wypracowywany ze stroną kościelną. Jest efektem wielu rozmów, uzgodnień. To będzie finalizacja – podkreślił rzecznik rządu.

W liście, który ma być odczytany 5 marca podczas wszystkich mszy św. w kościołach diecezji warszawskiej, zawarte są propozycje na zbliżający się Wielki Post: powstrzymanie się od słów ocierających się o nienawiść - także na forach internetowych; modlitwa, szczególnie za młodych, i finansowe wsparcie dla syryjskich uchodźców. Kard. Nycz wyraża też nadzieję na program pomocy Syryjczykom przez korytarze humanitarne w Polsce.

– Polega on na przyjęciu w Polsce kilkuset uchodźców potrzebujących pilnie leczenia, pomocy nadzwyczajnej, koniecznej do ich przeżycia. Program jest więc bezpieczny. Są do niego przygotowane: Caritas Polska, oddziały diecezjalne Caritas, diecezje. Najważniejsze że jest także gotowość podjęcia tematu korytarzy humanitarnych przez samorządy – pisze metropolita warszawski.

Jak poinformował Bochenek, podczas środowej konferencji „nie będzie mowy o korytarzach humanitarnych”. Rzecznik rządu podkreślił, że nie zmienia się stanowisko rządu ws. przyjmowania uchodźców.

– Uważamy, że pomoc osobom poszkodowanym w Syrii powinna być świadczona na miejscu. To bardzo poważna sprawa, poważnie do niej podchodzimy. Na pewno te działania będą realizowane – powiedział rzecznik rządu.
Spotkanie przywódców Grupy Wyszehradzkiej

– Potwierdzam, w czwartek w Warszawie dojdzie do spotkania przywódców krajów Grupy Wyszehradzkich. To spotkanie będzie preludium przed zbliżającym się szczytem w Brukseli jak i szczytem rzymskim pod koniec marca – powiedział na briefingu prasowym Bochenek.

Jak dodał, spotkanie będzie okazją do omówienia bieżących spraw z agendy europejskiej, a także przygotowania wstępnego stanowiska na szczyt w Brukseli i Rzymie. Poruszona zostanie także kwestia jakości żywności w Europie Środkowo–Wschodniej – zaznaczył rzecznik rządu.

Poinformował też, że premier Beata Szydło w poniedziałek rozmawiała telefonicznie z premierami Czech Bohuslavem Sobotką, Słowacji Robertem Fico i Węgier Viktorem Orbanem, a także z premierem Malty Josephem Muscatem.

Najbliższy szczyt państw UE odbędzie się 9–10 marca w Brukseli.

Przywódcy unijni w marcu, w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, mają przyjąć wspólną deklarację. Dokument ma stanowić podsumowanie procesu integracji oraz odniesienie do przyszłości Wspólnoty.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska.

„Grupa Wyszehradzka realnie kształtuje politykę w UE”

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
19-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych