zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet to przywilej, nie dyskryminacja”

09:56, 18.09.2017;   autor: akune;   źródło: PAP, TVP1

– Prawo kobiet w Polsce do wcześniejszego przejścia na emeryturę, to przywilej, a nie dyskryminacja – powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Podkreślił, że wcześniejsze przejście na emeryturę, nie jest obowiązkowe.


Podziel się:   Więcej

Łapiński był pytany w poniedziałek w TVP1 o zastrzeżenia Komisji Europejskiej do polskiej reformy emerytalnej, zgodnie z którą kobiety uzyskają prawo do emerytury od 60. roku życia, a mężczyźni od 65.

– Jestem zaskoczony tą argumentacją, że rzekomo kobiety są dyskryminowane. Przecież prawo polskich kobiet do wcześniejszego przejścia na emeryturę jest pewnego rodzaju przywilejem. Co więcej, to jest przywilej, z którego polskie kobiety mogą skorzystać, ale nie muszą. Nie wiem gdzie tu jest dyskryminacja – powiedział Łapiński.

Dodał, że zastrzeżenia takie mają urzędnicy unijni, którzy – jak zauważył – „korzystają z prawa do przejścia na emeryturę w wieku 62 lat”. – Jeśli ktoś bardziej chce w Polsce zohydzić Unię Europejską, to chyba nikt nie robi tego lepiej, niż tacy panowie – oświadczył rzecznik prezydenta.


„Sankcji wobec Polski nie można wprowadzić. To jest blef”
Zastrzeżenia Komisji Europejskiej

Główne zastrzeżenie KE dotyczą dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski.

Zdaniem Komisji, jest to sprzeczne z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.

W sprawie zróżnicowania wieku emerytalnego, KE zwróciła się także do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Według niej, zróżnicowanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet nie jest dyskryminacją.

W październiku wchodzi w życie reforma emerytalna, zgodnie z którą kobiety uzyskają prawo do emerytury od 60. roku życia, a mężczyźni od 65. Będzie to powrót do stanu sprzed uchwalonej w 2012 r. reformy, przewidującej stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.


„To jest zgodne z naszą konstytucją, prawem Unii i nic do tego biurokratom z Brukseli”

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
09-07-2020
  • Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego NA ŻYWO
  • Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Skarżyska 09:30
  • Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Ostrowca 11:00
  • Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Buska 14:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych