zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Obostrzenia przedłużone do 25 kwietnia; od 19 kwietnia otwarte przedszkola i żłobki

11:34, 14.04.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, zadecydowaliśmy o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak poinformował, wyjątki od tej zasady dotyczyć będą przedszkoli, żłobków i sportu na świeżym powietrzu. Do 3 maja nie będzie możliwe prowadzenie działalności hoteli i obiektów noclegowych – poinformował.


Podziel się:   Więcej

Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia wyjaśnił, że „głównym kryterium decyzyjnym – jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji dotyczących obostrzeń – jest kwestia obłożenia łóżek i respiratorów”. – W tej chwili to obłożenie jest na średnim poziomie, rzędu 75 proc., przy czym warto zwrócić uwagę, że przy respiratorach te wskaźniki są nieco wyższe – wskazał.

Zdaniem Niedzielskiego, oznacza to, że „mniej więcej w perspektywie ponad tygodnia mamy stabilizujący się trend”. – Ale zwróćmy uwagę, że ta stabilizacja obłożenia łóżek i respiratorów jest na bardzo wysokim poziomie. To w tej chwili jest główną przesłanką do tego, że podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień. To przedłużenie obowiązywania restrykcji o tydzień ma jeden wyjątek. Ten wyjątek dotyczy przedszkoli i żłobków, czyli już od najbliższego poniedziałku dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i żłobków – poinformował.

Dodał, że oprócz tego – po rozmowach z wicepremierem, ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim – zapadła decyzja o przywróceniu możliwości uprawiania sportu na świeżym powietrzu. – Podkreślam, na otwartym powietrzu, bo tutaj to ryzyko zakażenia, transmisji wirusa jest zdecydowanie mniejsza, dlatego dopuścimy rozgrywki młodzieżowe, dopuścimy również współzawodnictwo, zajęcia w ramach sportu zawodowego, co miało miejsce też do tej pory, ale też na obiektach sportowych na świeżym powietrzu w grupie do 25 osób będzie można prowadzić aktywności fizyczne – powiedział szef MZ.

Jeszcze w kwietniu przedszkola wrócą do nauczania zwykłego, a klasy I-III - hybrydowego
 
 
 
...
 

Nadal nieczynne hotele


Minister na konferencji powiedział, że „aby nie było dylematów związanych z podejmowaniem decyzji co do majówki”, restrykcje dotyczące hoteli i obiektów noclegowych zostają przedłużone o dwa tygodnie.

Oznacza to, że działanie hoteli i obiektów noclegowych do 3 maja będzie ograniczone na dotychczasowych zasadach.

Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.


Obecne obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia

Sport na świeżym powietrzu, ale z ograniczeniami


Ponadto od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu - przy zachowaniu limitu 25 osób.

Nadal działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Od 19 kwietnia dopuszczona jest możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Ograniczenia w handlu i usługach


Przypomniano, że w handlu nadal wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte, podobnie jak centra i galerie handlowe z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity też osób. W sklepach do 100 m2 może przebywać jedna osoba na 15 m2, powyżej 100 m2 jedna na 20 m2.

Pozostaną wciąż zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz instytucje kultury - teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Dodatkowo utrzymano limit w miejscach kultu religijnego - na jedną osobę musi przypadać 20 m2.

Bez zmian pozostaje również obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.


Nowe zasady dotyczące kwarantanny dla podróżujących

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
16-06-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych