zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Obradowała prezydencka Rada ds. rolnictwa

21:28, 23.02.2021;   autor: msies;   źródło: IAR

Na temat funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych dla rolników dyskutowali członkowie prezydenckiej Rady do Spraw Rolnictwa. Dyskusja dotyczyła warunków uzyskiwania świadczeń po osiągnięciu wieku emerytalnego oraz długości okresu składkowego.


Podziel się:   Więcej

Przewodniczący Rady Jan Krzysztof Ardanowski wskazał, że system Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wymaga reform. Między innymi pod kątem możliwości dalszej pracy emerytów, także poza rolnictwem.

– Jednym z postulatów zgłaszanych przez organizacje rolnicze jest to, aby rolnicy nie byli jedyną grupą społeczną, która po osiągnięciu wieku emerytalnego i uprawnień, musiała rezygnować z pracy w swoim gospodarstwie. Wydaje się to nielogiczne, inne grupy nie muszą tego czynić. Również rolnik nie może dorobić będąc na emeryturze rolniczej. Nawet w sytuacji, kiedy jeszcze czuje się na siłach – uzasadniał.

Członkowie Rady dyskutowali również nad zapowiadaną przez resort rolnictwa nowelizacją ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Jak poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, ministerstwo ma zaprezentować założenia zmian w marcu lub kwietniu.

– Otrzymaliśmy na razie informacje na temat luźnych propozycji opracowywanych przez wewnętrzny zespół w ministerstwie. To są rozsądne propozycje, które będą prezentowane konkretnie w najbliższych tygodniach. Tu chodzi między innymi o zmianę definicji takiego gospodarstwa czy stworzenie preferencji w dostępie do gruntów państwowych – wyliczał poseł PiS.

Ardanowski nie wykluczył również inicjatywy ustawodawczej prezydenta w przypadku braku zmian w systemie ubezpieczeń społecznych w ramach KRUS.