zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Ochrona podwodnego dziedzictwa kulturowego. Sejmowe komisje za ratyfikacją konwencji

20:53, 15.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejmowe komisje kultury oraz spraw zagranicznych opowiedziały się we wtorek za projektem ustawy o ratyfikacji konwencji o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego. Ratyfikacja potwierdzi zaangażowanie Polski na polu ochrony dziedzictwa kulturowego – wskazała wiceminister kultury Magdalena Gawin.


Podziel się:   Więcej

We wtorek odbyło się wspólne posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu i Komisji Spraw Zagranicznych, na którym odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji konwencji o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego, przyjętej w Paryżu dnia 2 listopada 2001 r.

– Archeologiczne badania podwodne prowadzone są na całym świecie od wielu lat. Często zdarza się, że niezwykle wartościowe obiekty ulegają uszkodzeniu lub dewastacji z powodu braku wiedzy o ich znaczeniu historycznym i naukowym – powiedziała we wtorek wiceminister kultury Magdalena Gawin, uzasadniając projekt.

Dodała, że „czynnik ekonomiczny powoduje, że inwestorzy starają się nie dostrzegać tego problemu i ukrywają informacje o przypadkowych odkryciach”. – O ile na lądzie można prowadzić skuteczny nadzór nad pracami zagrażającymi zabytkom, o tyle w przypadku stanowisk podwodnych, zwłaszcza morskich, jest to niezwykle trudne. Jednym z narzędzi wzmacniających ochronę zasobów kulturowych, znajdujących się pod wodą, jest konwencja UNESCO o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego, podpisana w Paryżu w 2001 roku – podkreśliła Gawin.

Jak mówiła, „fakt jej uchwalenia wpłynął na zawarcie odpowiednich zapisów w ustawie z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami”.

Wiceszefowa MKiDN zaznaczyła, że „wszelkie zabytki archeologiczne, przypadkowo znalezione lub pozyskane w wyniku badań archeologicznych, w obrębie akwenów i cieków wodnych, stanowią własność Skarbu Państwa”. Zwróciła uwagę, że „pomimo bardzo aktywnej postawy polskich reprezentantów w trakcie tworzenia tego dokumentu do chwili obecnej, Polska nie przystąpiła do jej ratyfikacji”. Wskazała, że konwencja zawiera „szereg rozwiązań, które mogłyby wzmocnić działania na rzecz ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego, stanowiąc pomoc w tworzeniu systemu zarządzania tym dziedzictwem”. Oceniła, że ratyfikacja Konwencji „potwierdzi zaangażowanie Polski na polu ochrony dziedzictwa kulturowego oraz rolę naszego kraju w UNESCO”.

W ramach pierwszego czytania żaden z posłów w połączonych komisjach nie sprzeciwił się projektowi ustawy, która przewiduje wyrażenie zgody na dokonanie przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji Konwencji o ochronie podwodnego dziedzictwa kulturowego, przyjętej w Paryżu dnia 2 listopada 2001 r.”.

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
23-10-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");