zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Pierwsze konsultacje ws. referendum. W Gdańsku „ważne przemówienie” prezydenta

14:01, 17.08.2017;   autor: msies;   źródło: IAR

W następny piątek 25 sierpnia prezydent Andrzej Duda zainauguruje w Sali BHP Stoczni Gdańskiej cykl debat przed referendum konsultacyjnym o zmianach w konstytucji. Według zapowiedzi prezydenta Dudy, plebiscyt ma odbyć się 11 listopada 2018 roku.


Podziel się:   Więcej

Podczas gdańskiego spotkania prezydent wygłosi „ważne” przemówienie – poinformował wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha w rozmowie z Polskim Radiem. Następnie odbędzie się debata ekspercka. Hasło konferencji brzmi „Konstytucja dla obywateli, nie dla elit”.

Minister Paweł Mucha wyjaśnia, że organizowana przez NSZZ „Solidarność” debata będzie dotyczyła m.in. „wolności praw socjalnych, ekonomicznych”, a także kwestii zabezpieczenia praw pracowniczych.

Wiceszef kancelarii prezydenta zapowiada, że już w kolejnych miesiącach przewidziano dalsze konsultacje dotyczące pytań referendalnych. Niewykluczone, że harmonogram kolejnych spotkań w całej Polsce zostanie przedstawiony już w Gdańsku.


Zmiany w konstytucji – pierwsza debata 25 sierpnia
Konsultacje będą miały szerszy charakter

„Solidarność” zapowiada gdańskie spotkanie jako debatę nad Obywatelskim Projektem Konstytucji zgłoszonym w 1994 roku przy okazji tworzenia ustawy zasadniczej dla III RP. Minister Paweł Mucha przyznaje w rozmowie z Polskim Radiem, że projekt „Solidarności” będzie naturalnym aspektem debaty, ale wielomiesięczne konsultacje będą miały szerszy charakter.

– Naturalne jest to, że my będziemy rozmawiać z „Solidarnością” i z innymi związkami zawodowymi, i z organizacjami pracodawców, i będziemy rozmawiać z ugrupowaniami politycznymi, ze stowarzyszeniami, przedstawicielami opozycji demokratycznej. Ja cały czas takie spotkania odbywam na bieżąco. Bardzo wiele podmiotów zwróciło się do kancelarii prezydenta i do pana prezydenta z propozycją współpracy i współdziałania. Zresztą bardzo wiele środowisk będzie w Sali BHP – podkreślił Mucha.

Jak poinformowała „Solidarność”, w gdańskiej debacie weźmie też udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. To właśnie od poparcia Senatu zależy los prezydenckiej inicjatywy referendalnej. W dyskusji - jak zapowiada „Solidarność” - oprócz przedstawicieli związku, będą też uczestniczyć przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji społecznych, część liderów opozycji parlamentarnej, a także przedstawiciele rządu.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
26-09-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych