zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Oddając hołd ofiarom, dajemy świadectwo, że pamiętamy”

17:00, 13.04.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

W całym kraju odbyły się w piątek obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w 78. rocznicę zbrodni katyńskiej. Główne uroczystości zorganizowano w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że „oddając hołd wszystkim ofiarom, dajemy świadectwo, że pamiętamy, a walka o prawdę to zwycięstwo”.


Podziel się:   Więcej

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w 78. rocznicę zbrodni katyńskiej miały charakter państwowy. Święto zostało ustanowione 14 listopada 2007 r. poprzez Sejm RP w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

Jako pierwszy złożył kwiaty i zapalił znicze pod tablicami w Muzeum Katyńskim premier Mateusz Morawiecki o godz. 8.00. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że „oddając hołd wszystkim ofiarom, dajemy świadectwo, że pamiętamy, a walka o prawdę to zwycięstwo”.

„+Tylko guziki nieugięte przetrwały śmierć świadkowie zbrodni+ pisał Herbert o tragedii w katyńskim lesie. Oddając hołd wszystkim ofiarom w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej dajemy świadectwo, że pamiętamy, a walka o prawdę to zwycięstwo” – napisał w piątek na Twitterze szef rządu.

O godz. 11.00 prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed Pomnikiem Katyńskim w Warszawie. Przed południem odprawiono uroczystą mszę świętą na placu Apelowym Muzeum Katyńskiego z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

O godz. 14.00 odbyło się spotkanie pt. „Zbrodnia Katyńska – co pamiętamy?”, organizowane przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Muzeum Katyńskie. Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu „Sztafeta” oraz prezentacja raportu „Pamięć o Zbrodni Katyńskiej w Polsce”, przygotowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

W programie znalazła się także debata ekspercka z udziałem m.in. zastępcy dyr. Biura Edukacji Narodowej IPN dr Waldemara Brendy, dyr. Narodowego Centrum Kultury dr Rafała Wiśniewskiego i dyr. Muzeum Wojska Polskiego Adama Buławy.„To symbol siły, której nie odebrał Katyń, nie odebrała smoleńska ziemia". Prezydent zasadził dąb pamięci

 
 
 
...
 
Mija 78 lat od zbrodni katyńskiej

Informację o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów polskich oficerów podało 11 kwietnia 1943 r. radio niemieckie. Dwa dni później – 13 kwietnia – w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie odbyła się konferencja prasowa poświęcona mogiłom odnalezionym przez Niemców.

W 1945 r. w trakcie procesu zbrodniarzy nazistowskich w Norymberdze Sowieci wprowadzili do aktu oskarżenia zarzut odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Trybunał norymberski w wydanym w 1946 r. wyroku pominął jednak sprawę zamordowania polskich oficerów z powodu braku dowodów.

Przez całe lata propaganda sowiecka i peerelowska twierdziły, że sprawcami zbrodni katyńskiej byli Niemcy. Związek Sowiecki do zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero 13 kwietnia 1990 r. Wówczas to w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Jako winnych wskazano wówczas komisarza NKWD Ławrientija Berię i jego zastępcę Wsiewołoda Mierkułowa. Strona sowiecka wyraziła głębokie ubolewanie w związku z tragedią katyńską, nazywając ją „jedną z cięższych zbrodni stalinizmu”.„Katyń jest jedną ze spraw świętych dla Polaków”. W Warszawie otwarto Muzeum Katyńskie

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych