zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Odwołane posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa ws. poprawek do ustawy o ochronie zwierząt

17:43, 27.10.2020;   autor: akune, msies;   źródło: IAR, PAP

Odwołano posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa w sprawie zaopiniowania poprawek do ustawy o ochronie zwierząt. Komunikat o odwołaniu prac pojawił się na stronie internetowej Sejmu. Przed tygodniem 36 korekt do nowelizacji zgłosili senatorowie.


Podziel się:   Więcej

We wtorek o godz. 16 miało rozpocząć się posiedzenie sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która miała rozpatrzyć uchwałę Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Senat na ostatnim posiedzeniu zaproponował 36 poprawek do tej noweli.

Szef sejmowej komisji rolnictwa Robert Telus (PiS) pytany o powody odwołania komisji, przekazał, że „uchwała Senatu ws. noweli o ochronie zwierząt została zdjęta z posiedzenia Sejmu”. Dodał, że „rząd nie wypracował opinii do noweli, dlatego komisja została odwołana”.

W ubiegłym tygodniu szef komisji rolnictwa Robert Telus (PiS) poinformował, że zwrócił się do rządu o opinię odnośnie poprawek Senatu. Dopytywany, co sądzi o tych poprawkach podkreślił, że „jest zbyt wcześnie, by to ocenić”. – Pewne rzeczy się rozstrzygają – stwierdził Telus.


Senat poparł ustawę o ochronie zwierząt
Poprawki Senatu do projektuSenat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych.

Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego.

Ponadto opowiedziano się za systemem rekompensat dla rolników i przedsiębiorców, którzy będą wygaszać swoją działalność w związku z nowelizacją.
<>br> Senatorowie poparli też poprawkę wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz przepis, dzięki któremu zwierzęta domowe nie podlegałyby egzekucji komorniczej.

Uchwalona we wrześniu przez Sejm z inicjatywy PiS nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowa data posiedzenia komisji nie jest znana.


Grodzki o ustawie o ochronie zwierząt: Wydaje się, że Senat zrobił najlepsze, co mógł

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
29-11-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych