zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Ogłoszono konkurs na koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy WP na Westerplatte

16:35, 10.08.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

O ogłoszeniu konkursu na koncepcję Cmentarza Wojskowego Żołnierzy WP na Westerplatte poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Podziel się:   Więcej

– Polskie państwo realizuje dziś swój obowiązek upamiętnienia Westerplatte. Pierwszy poważny krok w tej procedurze to ogłoszenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję cmentarza żołnierzy, którzy zginęli na Westerplatte i których szczątki zostały znalezione w czasie naszych badań archeologicznych - powiedział.

Gliński zwrócił uwagę, że „wiele wskazywało na to, że tam mogą znajdować się szczątki naszych bohaterów”, ale dopiero „konkretne nasze decyzje i działania” sprawiły, że „badania archeologiczne na Westerplatte miały miejsce”.

– Mimo przeszkód, myśmy realizowali, to co można było realizować jeśli chodzi o przygotowanie do tej wielkiej, potrzebnej Polsce inwestycji, czyli budowy godnego Muzeum Pola Bitwy na Westerplatte - podkreślił Gliński.

Ogłoszenia konkursu i powołanie sądu konkursowego „to pierwszy konkretny etap budowy, realizacji tej inwestycji, upamiętniającej bohaterów Westerplatte. Inwestycji bardzo ważnej dla polskiej pamięci, dla tożsamości naszej wspólnoty narodowej i politycznej” - powiedział minister.

– Polska jest zbudowana na symbolach, które wyrażają konstytutywne wartości niezbywalne dla naszej tożsamości. Takim symbolem jest Westerplatte - dlatego myślę, że cała nasza wspólnota, wszyscy razem bez jakichkolwiek konfliktów czy podtekstów, będziemy mogli szybko zrealizować to dzieło - podkreślił.

Sejm przyjął specustawę o budowie Muzeum Westerplatte

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
24-09-2020
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych