zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Ograniczenie szarej strefy tematem obrad rządu

10:00, 23.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

We wtorek rozpoczęło się posiedzenie rządu, który zajmie się m.in. projektem zmian w Kodeksie karnym skarbowym, którego celem jest ograniczenie szarej strefy.


Podziel się:   Więcej

Projektowane zmiany w Kodeksie karnym skarbowym - przygotowane przez resort sprawiedliwości - mają utrudnić unikanie odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia skarbowe m.in. poprzez uszczegółowienie zasad korzystania z instytucji „czynnego żalu” (jest to zawiadomienie urzędu skarbowego o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa skarbowego zanim urząd ustali, że do niego doszło) oraz wydłużenia okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych.

Projekt zakłada również wprowadzenie nowych kategorii przestępstw, m.in. paserstwa towarów pochodzących z nielegalnej produkcji, posiadania, przechowywania, przewożenia, przesyłania lub przenoszenia podrobionych lub przerobionych znaków akcyzy, udostępniania środków, nieruchomości lub pomieszczeń do urządzania lub prowadzenia gier hazardowych. Penalizowane ma być utrudnianie czynności służbowych osobom uprawnionym do kontroli urządzeń i prowadzenia gier hazardowych.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości istnieje znacząca przestrzeń do poprawy w zakresie ściągalności podatku VAT w nadchodzących latach. Ponadto, jak uzasadnia resort sprawiedliwości, potrzeba zmian w Kks wynika też z doświadczeń praktyki jego stosowania przez sądy, prokuratorów oraz organy postępowania przygotowawczego.

Sejm za likwidacją deklaracji VAT i zastąpieniem ich plikami JPK

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych