zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Opozycja: brakuje dobrego przekazu ws. szczepień przeciw COVID-19; MZ: działania są intensywne

15:52, 14.09.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Działania rządu promujące szczepienia przeciw COVID–19 w Polsce od początku są intensywne – podkreślała we wtorek wiceminister zdrowia Anna Goławska. Zdaniem opozycji, brakuje dobrego przekazu na temat szczepień i przykładu, by się szczepić.


Podziel się:   Więcej

Wiceminister uczestniczyła w posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, które było poświęcone kwestii szczepień przeciw COVID–19.

W imieniu wnioskodawców głos zabrała posłanka Monika Wielichowska (KO). – Polska jest na 21. miejscu w Unii Europejskiej pod względem odsetka zaszczepionych osób. Zajmujemy 21. miejsce z 27 krajów UE – wskazywała. – Widać wyraźnie, że rząd nie ma dziś pomysłu, jak przełamać złą tendencję, jeśli chodzi o spadające zainteresowanie szczepieniami, by nie powiedzieć zastój – stwierdziła.

Brakuje dobrego przekazu i brakuje dobrego przykładu. No, ale jak go budować, kiedy prezydent Duda mówi jak antyszczepionkowiec; premier Morawiecki opowiada, że wirus jest w odwrocie, jest niegroźny; a rzecznik praw dziecka uważa szczepionki za eksperymenty na dzieciach. Nie chcę nawet wspominać o parlamentarzystach, którzy są jawnymi antyszczepionkowcami – mówiła Wielichowska.

Pytała, „jak można było zawiesić billboardy w całej Polsce z hasłem: jesteśmy na ostatniej prostej, skoro nie jesteśmy nawet na wirażu”. – Została ogłoszona loteria Narodowego Programu Szczepień. Chciałam zapytać, gdzie jest jej promocja, wyniki, ile Polek i Polaków się do niej zarejestrowało; kto, kiedy i gdzie wygrał – mówiła.

Wyliczała, że nie widać działań rządu w internecie, gdzie rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje. Jej zdaniem, brakuje edukacji, komunikacji. – Ile Polek i Polaków pobrało paszport covidowy? (...) Czy rząd ma pomysł na przywileje dla zaszczepionych, co zrobi w tej sprawie? (...) Czy planujecie odkłamywanie bzdur i herezji na temat szczepionek? – pytała posłanka.


Prezydent: Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia

Goławska: Działania rządu promujące szczepienia od początku są intensywne


Wiceminister Goławska tłumaczyła, że działania rządu promujące szczepienia od początku są intensywne. – Jeszcze zanim pojawiły się szczepionki w Polsce realizowano akcje informujące, zachęcające – wskazała.

– Początkowo, gdy były problemy z dostawami szczepionek, zainteresowanie obywateli było ogromne. (...) Wówczas nie mieliśmy możliwości szczepienia masowego, bo dostarczane były ograniczone ilości szczepionek, a dostawy miały opóźnienia. Gdy te problemy się skończyły zdecydowano, że szczepionki są dostępne dla wszystkich, którzy mogą je przyjąć. Obecnie są to od 12. roku życia – mówiła.

Wiceminister akcentowała, że rząd od początku przekazuje rzetelne informacje na temat liczby szczepionek, dostaw, osób zaszczepionych. Codziennie na stronie dedykowanej szczepieniom aktualizowane są dane. Przypomniała, że liczba osób w pełni zaszczepionych przekroczyła 19,1 mln osób.

Ludzie wciąż się szczepią, poziom wyszczepienia będzie wyższy. Prawda jest, że spowolniły szczepienia. W naszej ocenie wynikało to m.in. z okresu wakacyjnego. Liczymy, że chęć do szczepień powróci – stwierdziła Goławska.

Jej zdaniem, kampanie edukacyjne były prowadzone bardzo szeroko, we wszystkich możliwych mediach, nośnikach, także z wykorzystaniem osób rozpoznawalnych, m.in. gwiazd sportu i osób kultury. – Organizowaliśmy najróżniejsze formy konkursów, m.in. dla gmin, kół gospodyń wiejskich, dla straży pożarnej. (..) Były organizowane szczepienia przy kościołach – wskazywała wiceminister.

– Mnóstwo bilbordów, mnóstwo spotów telewizyjnych i radiowych; kierowana do młodszych osób działalność influencerów w mediach społecznościowych. (...) Podejmowaliśmy wszelkie możliwe działania, które miały zachęcić. Działania trwają. Zorganizowaliśmy loterię, w której do udziału zgłosiło się 4 mln osób – akcentowała.

Startuje Loteria Narodowego Programu Szczepień. Do wygrania nawet milion złotych