zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Opozycja po spotkaniu z premierem ws. programu szczepień

17:19, 26.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Uzyskaliśmy deklarację, że rząd poważnie myśli, by do szczepień na COVID–19 mogli kwalifikować farmaceuci, przedstawiliśmy też postulaty odnośnie zmiany harmonogramu szczepień – powiedział senator Lewicy Wojciech Konieczny po spotkaniu z premierem. Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek rano z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych ws. Narodowego Programu Szczepień.


Podziel się:   Więcej

Lewicę na spotkaniu reprezentowali: wiceszefowa klubu, posłanka Marcelina Zawisza oraz senator Wojciech Konieczny.

Senator poinformował, że podczas spotkania „zrozumienie” znalazła przedstawiona przez jego formację propozycja, by personel medyczny, któremu nie uda się zaszczepić do końca miesiąca, został jednak zaszczepiony przed swoją wiekową kolejnością populacyjną. – Początkowo takie osoby miały czekać na kolejność populacyjną. Minister (Michał) Dworczyk powiedział, że te osoby będą traktowane priorytetowo – podkreślił senator Lewicy.

– Mamy też deklarację, że kwalifikować do szczepień będą mogli farmaceuci, czyli coś, co rząd odrzucał. Dziś jest deklaracja, że poważnie o tym myślą – dodał polityk.

Poinformował również, że Lewica zaproponowała podczas spotkania zmiany dotyczące harmonogramu szczepień na COVID–19 od 1 kwietnia. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o to, by szczepienia przebiegały „w oparciu o współpracę z POZ ze szpitalami węzłowymi”. Jego zdaniem, szczepienia populacyjne powinny być wykonywane w POZ, po wcześniejszym zadeklarowaniu przez przychodnie, ile szczepionek potrzebują. Natomiast służby mundurowe, nauczyciele czy osoby niepełnosprawne z opiekunami powinny być szczepione w szpitalach węzłowych – mówił.

Szef KPRM: Apeluję o współpracę i nieupolitycznianie kwestii szczepień
Według Marceliny Zawiszy, szef KPRM Michał Dworczyk „nie przychylił się do pomysłu Lewicy decentralizacji systemu, by rejestracją zajęły się zakłady POZ”. – My przyszliśmy przygotowani na to spotkanie, by rozmawiać o drugim, trzecim etapie (szczepień), niestety rząd nie – oceniła.

Posłanka wskazała na potrzebę zmiany systemu szczepień. Jak podkreśliła, „nie może być tak, że mamy dziesiątki tysięcy seniorów i seniorek stojących na mrozie pod przychodniami, seniorów i seniorki w przychodniach”. – Rząd doprowadził do sytuacji, w której ze względu na niedziałający system rejestracji, zapisów, ci ludzie zaczęli się gromadzić w jednym miejscu. Jest to sytuacja niedopuszczalna – podkreśliła Zawisza.

Jak relacjonowała, podczas spotkania w KPRM pytała m.in. o przygotowanie polskiego przemysłu farmaceutycznego do produkcji szczepionek na COVID–19 w Polsce oraz czy rząd podejmował działania, by uzyskać licencję na taką działalność. – Niestety rząd nie był w stanie odpowiedzieć, jakie działania zostały wykonane. Nie wiedzieli również, że Moderna na swojej stronie internetowej opublikowała informacje, że jest w stanie nie egzekwować patentu, oraz że jest w stanie udzielić licencji na produkcję – powiedziała Zawisza.

Opozycja wesprze wysiłki rządu, musimy szczepić około 1 mln osób tygodniowo
– Minister Dworczyk jedynie wspomniał, że są toczone jakieś rozmowy, ale nie jest w stanie udzielić odpowiedzi na te pytania. To co jest dla nas tak naprawdę martwiące – dodała posłanka.

Jej zdaniem Polska powinna wspierać Światową Organizację Handlu domagającą się zawieszenia patentu i produkcji szczepionki na globalną skalę. – Ministerstwo nie odpowiedziało, czy Polska włącza się w ten proces. My mamy w Polsce instrumenty do tego, by zawieszać patent i korzystać z tej licencji zgodnie z międzynarodowym prawem w czasie w sytuacji kryzysowej. Ta sytuacja jest sytuacja kryzysowa – mówiła Zawisza.

„Jesteśmy przekonani, że premier będzie szukał nowych źródeł pozyskania szczepionki”


– Po tym spotkaniu jesteśmy przekonani, że premier będzie szukał nowych źródeł pozyskania szczepionki – podkreślił prezes PSL Władysław Kosiniak–Kamysz, który uczestniczył w spotkaniu.

I myślę – jak dodał na konferencji prasowej w Sejmie – „że to spotkanie temu miało służyć, czy będzie przyzwolenie, czy jest zachęta dla premiera ze strony opozycji do poszukiwania nowych źródeł szczepionki”.

Prezes PSL poinformował, że zapytał premiera Morawieckiego, jakie ma propozycje pozyskania tej szczepionki. – Odpowiedzi konkretnej nie ma, ale rozumiem, że w ciągu kilku dni poznamy odpowiedź na to pytanie – podkreślił.

Dodał, że zadał też pytanie dotyczące pozyskania szczepionki ze Stanów Zjednoczonych. – Na to pytanie premier nie odpowiedział. Nie odpowiedział, kto prowadził negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi, kiedy one zostały zatrzymane, jaki był efekt tych negocjacji – powiedział lider ludowców.

– Oczekujemy jasnych dokumentów, przedstawienia raportu z konsultacji. Jaka oferta była złożona przez USA i dlaczego nie były te rozmowy upublicznione i prowadzone. Jeżeli one się w ogóle nie odbyły, to oczekujemy przeproszenia Polaków za wprowadzenie w błąd – oświadczył Kosiniak–Kamysz.

Podkreślił, że rozmowa dotyczyła też uruchomienia gospodarki. – Żądamy od partii, która dzisiaj sprawuje władzę, uruchomienia gospodarki w reżimie sanitarnym. Jest to możliwe – połowa miejsc w hotelach, połowa miejsc w restauracjach, uruchomienie galerii handlowych – zaznaczył.

Premier: Szczepienia to kwestia ponad wszelkimi podziałami politycznymi

Szczepienia w aptekach przez farmaceutów?


Poseł Dariusz Klimczak (PSL) powiedział, że zadał szereg pytań w imieniu polskich przedsiębiorców i organizacji branżowych m.in. farmaceutów. – I to, o co od dawna się razem z nimi upominaliśmy, dochodzi do skutku, ponieważ pan minister Michał Dworczyk zapowiedział, że jeżeli jutro na spotkaniu z Naczelną Izbą Aptekarską będzie zgoda izby, to do nowej ustawy tarczowej będzie wprowadzony przepis pozwalający na kwalifikowanie do szczepień przez farmaceutów i pielęgniarki – oświadczył poseł PSL.

Jak dodał, pytał też o kwestie szczepień w aptekach. – I tutaj także nasze pytanie, które zadajemy de facto od przełomu lata i jesieni zyskało akceptującą odpowiedź. Jeżeli do Polski będzie dostarczona mniej wymagająca szczepionka (jeśli chodzi o przechowywanie – PAP) (...), to będzie możliwe w najbliższym czasie uruchomienie szczepień w aptekach przez farmaceutów – poinformował Klimczak.

Budka (KO) o współpracy rządu z opozycją: Spotykają się tylko, gdy pali im się grunt pod nogami


Na konferencji prasowej Budka odniósł się do sprawy współpracy rządu z opozycją w kwestii walki z epidemią. – Doskonale widać, że premier czy prezydent spotykają się z opozycją tylko wtedy, kiedy pali im się grunt pod nogami – powiedział szef PO.

Dodał, że prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej „ochoczo zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego”. – Gdy był problem z drugą falą pandemii nagle premier spotykał się w sprawie testowania, teraz gdy rząd poniósł całkowitą klęskę, jeśli chodzi zaprojektowanie systemu i przeprowadzenie szczepień również jest próba spotkania z opozycją – podkreślił Budka.

Opozycja wesprze wysiłki rządu, musimy szczepić około 1 mln osób tygodniowo

Braun (Konfederacja): Szczepienia nie są ani dobrowolne, ani bezpłatne


Konfederację na spotkaniu reprezentowali posłowie Grzegorz Braun oraz Janusz Korwin–Mikke.

– Ta operacja, którą rząd prowadzi, to nie jest, wbrew fałszywym zapewnieniom, ani operacja dobrowolna, ani bezpłatna – powiedział Grzegorz Braun. – Budżet państwa, a więc wszyscy obywatele, jest tutaj słonym płatnikiem, a o dobrowolności nie ma mowy, gdy żołnierze, policjanci, medycy i biały personel i niższy personel medyczny, a także pracownicy służb zgłaszają we wszystkich regionach fakt poddawania ich presji przez przełożonych, przez władzę – dodał.

Jak zaznaczył Braun, również obecny na spotkaniu poseł Janusz Korwin–Mikke „bardzo racjonalnie zwrócił uwagę, że wszelkiego rodzaju medykamenty powinny po prostu być dostępne w aptekach”. – Wtedy nie trzeba by ich na koszt obywateli sprowadzać wagonami i prowadzić politycznej kampanii przymuszania kolejnych grup zawodowych i społecznych do tego, by zaakceptowały aplikowanie sobie tych medykamentów, które nie wyszły jeszcze z fazy badawczej – ocenił.

Jego zdaniem, producenci szczepionek próbują „przerzucić odpowiedzialność za niepożądane odczyny poszczepienne na rządy” poszczególnych państw.

Braun mówił też, powołując się na „niezależnych uczonych i medyków”, że w przypadku szczepionki przeciw COVID-19 „chodzi raczej o terapię genową”.

Dworczyk: Narodowy Program Szczepień jest absolutnym priorytetem rządu
Braun podkreślił również, że minister zdrowia Adam Niedzielski „potwierdza, że w jego resorcie gwarantowano na piśmie monopolistyczną pozycję dostawców faworyzowanych przez Unię Europejską”. Mówił również, że podpisano zobowiązanie, do – jak powiedział – „niepodejmowania negocjacji z alternatywnymi oferentami”. Jego zdaniem, jest to „akt przestępczy” oraz działaniem na szkodę Skarbu Państwa.

Poseł Konfederacji przedstawił również swoje poglądy na temat trwającej pandemii i polityki rządu wobec niej. – Przywołałem liczby: 60 tys. Polaków zmarłych w ostatnim kwartale roku 2020 nie w wyniku jakiejkolwiek pandemii, ale w wyniku blokady systemu usług medycznych, systemu opieki zdrowotnej; ludzie niezdiagnozowani na wiosnę, bo utrudniono im bądź uniemożliwiono im kontakt z lekarzem, zamknięto przed nimi przychodnie i szpitale, ci ludzie nieleczeni latem zaczęli umierać jesienią i zimą, statystycznie częściej niż w analogicznych okresach lat minionych” – mówił. Ocenił, że „są to ofiary nie żadnego wirusa, ale ofiary Mateusza Morawieckiego i jego zorganizowanej grupy przestępczej”.

– Druga liczba, 3 mln Polaków, plus minus, pozbawionych wolności bez wyroku sądowego, skierowanych do tak zwanej kwarantanny; bez oskarżenia, bez procesu, na podstawie telefonicznej nominacji z sanepidu. To jest przestępstwo, to jest zbrodnia – kontynuował polityk.

Konfederacja zgłasza stanowcze weto, polskie weto, góralskie weto, wobec działań rządu. Konstatujemy niemerytoryczność i nielegalność poczynań Mateusza Morawieckiego i jego zorganizowanej grupy przestępczej – oświadczył.

Dworczyk: Mamy zapewnionych 85 mln dawek szczepionki do końca roku

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
16-06-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych