zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Opozycja: to rząd obiecał węgiel za 900 zł, a nie samorządy; Sasin: niech samorządy „się nie migają”

11:45, 05.10.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Politycy opozycji zarzucili w Sejmie rządowi, że w wyniku własnych zaniedbań zrzuca na barki samorządów obowiązek dystrybucji węgla. Samorządy to część władzy państwowej; „niech się nie migają”, gdy trzeba wykonywać obowiązki – odpowiedział wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował do samorządów, aby angażowały się w dystrybucję wśród mieszkańców węgla, importowanego przez spółki PGE Paliwa i Węglokoks. Jego zdaniem samorządy mają spółki komunalne, które mogą kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem niż inni pośrednicy.

W środę podczas dyskusji w Sejmie głos zabrał poseł KO Krzysztof Paszyk, który nawiązał do tych słów. – Pomoc w covidzie – samorządy, pomoc naszym przyjaciołom, uchodźcom z Ukrainy – samorządy, teraz brak węgla i co? Samorządy. Jak się mają wasze bajki o mocnym państwie, o państwie, które sobie ze wszystkim poradzi do tej sytuacji? Nie samorządy obiecały Polakom tonę węgla za 900 zł (996 zł brutto–PAP). Nie samorządy, tylko wy obiecaliście i +baje+ wciskaliście o statkach, które płyną z węglem, którego będzie pod dostatkiem – mówił poseł KO.

– Dziś się zastanówcie, jak traktujecie samorządy, czy będziecie je karać, winiąc za wybory, czy będziecie komisarzy wprowadzać samorządom? Drogi PiS–ie, ręce precz od solidnych wspólnot lokalnych, do solidnych samorządowców w Polsce – oświadczył Paszyk.


Senat zaproponował poprawki do ustawy o dodatku węglowym
 
 
 
...
 

Sasin: Niech się samorządy nie migają


– Panie pośle Paszyk, cóż to za rozróżnienie – państwo i samorządy? To samorządy są poza państwem? Samorządy stoją obok państwa? Samorządy to państwo w państwie, panie pośle? Co to jest? – odpowiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który zabrał głos po Paszyku.

Jak wskazywał wicepremier, samorządy to „część władzy państwowej, taka sama jak władza rządowa”. – Niech się samorządy nie migają, przed tym, że jak trzeba wykonywać obowiązki wobec swoich mieszkańców, to wtedy umywają ręce – stwierdził Sasin, dodając, że cała władza odpowiada za to, żeby Polacy mieli ciepło w domach. – My jako rząd robimy wszystko, żeby tak było i oczekujemy, że samorządy nie będą stały obok, tylko też będą działać – podkreślił. Jak dodał, rząd chce dać szanse tym samorządom, które chcą pomagać swoim mieszkańcom, ale nie chce nikogo zmuszać i niech mieszkańcy ich rozliczą.


„Zamówionego węgla mamy bardzo dużo, ale wąskim gardłem jest dystrybucja po Polsce”

Dziemianowicz–Bąk: Idzie zima, a węgla nie ma przez Sasina


– Panie ministrze Sasin, jest pan po prostu bezczelny. Zrzucanie na gminy obowiązku dystrybucji węgla to jest bezczelne lenistwo pana, spółek Skarbu Państwa i państwa rządu, ale to też przyznanie, że wasz rząd nie działa. Nie zrobiliście nic, by zabezpieczyć polskie rodziny przed jesienią i zimą, choć od listopada zeszłego roku wiedzieliście, że będzie kryzys i że węgla zabraknie – odpowiedziała ministrowi posłanka klubu Lewicy Agnieszka Dziemianowicz–Bąk.

– Nie zrobiliście nic, a teraz minister próbuje swoje zaniedbania zrzucać na samorządy, ale nie z nami te numery. Polacy doskonale wiedzą, jak jest. Idzie zima, a węgla nie ma przez Sasina. Albo pan, panie ministrze Sasin, im ten węgiel dowiezie do domów, albo to pana ludzie wywiozą na taczkach z ministerstwa – stwierdziła Dziemianowicz–Bąk.

W odpowiedzi minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski zaznaczył, że „samorządy mają wpisane w ustawie zadanie własne – zaopatrzenie w energię elektryczną i gaz” . – Samorządy mają planować w tym zakresie. Na marginesie – większość samorządów tych planów nie zrobiła – zauważył Tomaszewski.

– Tu mamy sytuację, w której samorządy mogą włączyć się, by uniknąć pośrednictw, by pośrednicy nie trzymali na składach węgla, tylko by trafiły po niższych cenach do ich mieszkańców – zaznaczył.


Müller: Odradzam kupowanie teraz węgla tym, którzy chcą się w niego zaopatrzyć na zimę

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych