zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Opublikowano rozporządzenie ws. zakresu działania ministra Konrada Szymańskiego

21:05, 19.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Obsługa Prezesa Rady Ministrów w zakresie udziału w spotkaniach Rady Europejskiej oraz w innych spotkaniach szefów państw i rządów UE oraz współpraca z doradcami szefów państw i rządów Unii znalazły się wśród kompetencji ministra Konrada Szymańskiego, które we wtorek opublikowano w Dzienniku Ustaw.


Podziel się:   Więcej

Premier Mateusz Morawiecki przedstawiając skład nowego rządu wskazał, że z resortu spraw zagranicznych zostanie wydzielony pion dotyczący polityki europejskiej. Pion ten będzie podlegał kancelarii premiera; na jego czele stanie dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Konrad Szymański.

We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu działania ministra. Z dokumentu wynika, że minister, członek Rady Ministrów wykonuje zadania wyznaczone przez premiera. Do zakresu jego działania należy obsługa premiera w zakresie udziału w spotkaniach Rady Europejskiej oraz innych spotkaniach szefów państw i rządów Unii Europejskiej, w tym z państwami trzecimi.

Ponadto jest to też współpraca z doradcami szefów państw i rządów UE oraz koordynowanie kontaktów Prezesa Rady Ministrów z przewodniczącym Rady Europejskiej, przewodniczącym Komisji Europejskiej i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego w związku ze spotkaniami Rady Europejskiej.

Do obowiązków ministra należy też przedstawianie premierowi projektów dokumentów dotyczących udziału w spotkaniach Rady Europejskiej, a także przedstawianie analiz, ocen oraz wniosków związanych z realizacją powierzonych mu zadań. W zakresie realizacji zadań Szymański może, z upoważnienia premiera, żądać informacji, dokumentów i sprawozdań okresowych lub „dotyczących poszczególnej sprawy albo rodzaju spraw od organów administracji rządowej”.

Prezydent powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego
W dokumencie wskazano, że Szymański w zakresie wykonywanych zadań prezentuje stanowisko premiera na forum międzynarodowym i krajowym. „Minister wykonuje swoje zadania we współpracy z właściwymi organami administracji rządowej oraz Komitetem do Spraw Europejskich, które są zobowiązane do współdziałania i udzielania pomocy ministrowi, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów” – czytamy.

Ponadto wskazano, że minister w zakresie niezbędnym do realizacji jego zadań może: powoływać zespoły do opracowywania określonych zagadnień a także zlecać sporządzanie ekspertyz oraz innych opracowań. Według dokumentu obsługę ministra zapewnia MSZ; rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 15 listopada 2019 r.

Nowy rząd Morawieckiego

W nowym rządzie Morawieckiego będzie 20 resortów. Wicepremierami pozostali Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin.

W nowym rządzie nie będzie Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstanie natomiast Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Z dotychczasowego resortu środowiska zostaną wydzielone dwa osobne: Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu.

Szef rządu tymczasowo pokieruje również Ministerstwem Sportu. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił PAP, że obecnie ciągle trwają rozmowy z dwoma kandydatami na temat objęcia resortu sportu.

Ponadto w piątek na ministrów–członków Rady Ministrów zostali powołani: Michał Dworczyk (który będzie kierował KPRM), Konrad Szymański (będzie odpowiadał za sprawy europejskie), Łukasz Schreiber (zostanie szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów) oraz Michał Woś (który finalnie, po nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej obejmie ministerstwo środowiska).

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu premiera Mateusza Morawieckiego

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
06-12-2019
  • Przybycie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel na teren byłego obozu zagłady Auschwitz I 10:45
  • II spotkanie z cyklu „Śniadania w Belwederze. Jak ożywić przedsiębiorczość w Polsce” z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy 11:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel kwiatów przy Ścianie Straceń 11:20
  • Udział premiera Mateusza Morawieckiego w oficjalnej części uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau 12:00
  • Złożenie przez premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel zniczy przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu 13:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych