zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Osoby po 60. roku życia i kobiety w ciąży bez kolejki w lokalach wyborczych. Będzie rozporządzenie

13:28, 06.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Rozporządzenie mówiące, że 12 lipca w pierwszej kolejności w lokalach wyborczych obsługiwane mają być m.in. osoby powyżej 60. roku życia oraz kobiety w ciąży zostanie opublikowane w poniedziałek – przekazał tego dnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.


Podziel się:   Więcej

Chodzi o projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.

Andrusiewicz wskazał, że zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w regulacji zapisano, że „pierwszeństwo wejścia do lokalu wyborczego będą miały osoby, które ukończyły 60. rok życia, osoby z dzieckiem do lat 3, kobiety w ciąży i osoby z niepełnosprawnościami".

– Rozporządzenie się dzisiaj pojawi, co za tym idzie w niedzielę, te osoby będą osobami uprzywilejowanymi przy wchodzeniu do lokali wyborczych – wskazał.

Andrusiewicz w kontekście wyborów poinformował też, że rozdystrybuowano nowe partie środków ochrony do wojewodów, którzy przekażą je dalej do samorządów. – Od strony ministerstwa zdrowia jest pełna aprowizacja na II drugą turę wyborów – ocenił.


Wybory prezydenckie. Do wtorku można dopisać się do spisu wyborców
12 lipca w drugiej turze wyborów prezydenckich urzędujący prezydent Andrzej Duda, wspierany przez Zjednoczoną Prawicę, zmierzy się z kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim. Na Dudę głosowało w pierwszej turze wyborów 43,5 proc. Polaków, na Trzaskowskiego – 30,46 proc.


Wysłano wszystkie pakiety do głosowania korespondencyjnego za granicą w II turze