zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Głosowania i raport komisji śledczej ds. Amber Gold

07:56, 16.10.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejm będzie dziś kontynuował ostatnie posiedzenie upływającej kadencji. Posłowie zajmą się m.in. sprawozdaniem komisji śledczej ds. Amber Gold oraz zdecydują o losie ustawy, która wprowadza kary za nielegalną adopcję dzieci.


Podziel się:   Więcej

Raport końcowy ze swoich prac wraz z poprawkami komisja przyjęła w połowie czerwca. Posłowie Krzysztof Brejza (PO-KO), Witold Zembaczyński (PO-KO) i Krzysztof Paszyk (PSL-UED) zapowiedzieli wówczas złożenie zdań odrębnych.

Sprawozdawcą komisji będzie Jarosław Krajewski (PiS). Konkluzją zawartą w raporcie jest stwierdzenie, iż „w ocenie komisji śledczej powstanie i ekspansja Grupy Amber Gold były wynikiem słabości państwa, dysfunkcjonalnością organów stojących na straży praworządności i wymiaru sprawiedliwości, systemowych luk prawnych, bierności i pobłażliwości aparatu urzędniczego, a także braku stosowania przepisów prawa przez organy władzy publicznej”.

Dokument krytycznie ocenia między innymi postawę ówczesnego premiera Donalda Tuska, a także prokuratury, sądów, ABW czy trzech ministerstw: finansów, infrastruktury oraz spraw wewnętrznych.

Zdanie odrębne do raportu zgłosili posłowie zasiadający w komisji z ramienia Koalicji Obywatelskiej i PSL-u. W ich ocenie zawiera on medialne tezy, które nie mają podstaw w materiale dowodowym.

Komisja śledcza ds. Amber Gold przyjęła raport końcowy. Będą zdania odrębne
Podczas posiedzenia zaplanowano też informacje o działalności Sądu Najwyższego w roku 2018 oraz o działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w roku 2018.

Natomiast w bloku głosowań posłowie zdecydują między innymi o losie ustawy, która reguluje zasady zachowania się uczestników ruchu drogowego w przypadku przejazdu pojazdu uprzywilejowanego, a także wprowadza obowiązek jazdy na tak zwany suwak.

Sejm podejmie także decyzję w sprawie nowelizacji kodeksu karnego, która wprowadza kary za nielegalną adopcję dzieci.

Komisja za poprawkami dot. projektu kar za nielegalne adopcje

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych