zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Ostra debata w Sejmie nad zaostrzeniem prawa ws. kar za pedofilię

14:14, 16.05.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Opozycja, torpedując projekt nowelizacji Kodeksu karnego, staje w obronie przestępców i krzywdzi ich ofiary – powiedział w czwartek w Sejmie poseł PiS Bartosz Kownacki w debacie nad projektem noweli ws. zaostrzenia kar za pedofilię.


Podziel się:   Więcej

Kownacki wskazał, że procedowany projekt zmian Kodeksu karnego był wcześniej przygotowany przez ministerstwo sprawiedliwości i nie jest wynikiem działania ad hoc, a rzetelnej i merytorycznej pracy w resorcie sprawiedliwości. – Ale skoro jest takie, a nie inne zapotrzebowanie społeczne, skoro ta sprawa dzisiaj budzi emocje, to obowiązkiem parlamentarzystów jest jak najszybciej przystąpić do pracy i pracować merytorycznie – dodał.

Polityk poinformował, że klub PiS zaproponował do projektu szereg poprawek. – Te rozwiązania, chociaż dobre, wymagają pewnych zmian – i redakcyjnych, ale także rozwiązań merytorycznych – mówił Kownacki.

Jedna z poprawek do projektu – jak wskazał – dotyczy kwestii przedawnienia. – Chcemy, aby przestępstwa pedofilskie nie przedawniały się przed dojściem do 40. roku życia osoby, która jest ofiarą tego przestępstwa. To rozwiązanie, które pozwala każdemu, kto został skrzywdzony jako nastolatek, jako małe dziecko, dojrzeć do tego i przygotować się do tego, żeby bronić swoich praw, a jednocześnie gwarantuje, że przestępcy, zbrodniarze, ci którzy popełniają te odrażające czyny nie będą mogli czuć się bezpiecznie przez wiele lat – oświadczył poseł.

Dodał, że inna poprawka zaostrza odpowiedzialność karną zorganizowanych grup przestępczych, także popełniających przestępstwa o charakterze pedofilskim.
Kownacki pytał „o co w tej sprawie opozycji chodzi”. Wskazał, że w poprzedniej kadencji Sejmu ówczesna partia rządząca była przeciwna projektom zaostrzającym odpowiedzialność karną za przestępstwa pedofilskie. – Kiedy wówczas nowelizowano przepisy prawa karnego, to doprowadzano do sytuacji, w której pedofile stawali się bezkarni, bo skracano okres przedawnienia tych przestępstw – przypomniał. – W czyim interesie to robiliście? W interesie społeczeństwa, czy przestępców, także pedofilii, którzy na waszych rozwiązaniach korzystali? – pytał poseł PiS.

– A być może nie jest przypadkiem to, co miało miejsce w Gnieźnie? To PO nie była wolna od ludzi, którzy później zostali oskarżeni o pedofilię – oświadczył Kownacki. – Trzeba było w poprzedniej kadencji pójść w kierunku rozwiązań, które my proponowaliśmy – dodał polityk.

Zdaniem posła PiS, „torpedowaniem projektu nowelizacji Kodeksu karnego” opozycja „staje w obronie przestępców i krzywdzi ofiary”. – Zastanawiam się bardzo poważnie, czy chcecie walczyć z pedofilią, czy krzywdę dzieci wykorzystujecie do własnych celów politycznych – zwracał się do ław opozycji Kownacki.
Budka (PO–KO): to hańba, w jaki sposób traktujecie problem pedofilii

– To hańba, że po raz kolejny wykorzystujecie tę sprawę do drastycznego i absolutnie niezgodnego z polską konstytucją zaostrzenia Kodeksu karnego w innych miejscach. My chcemy rzetelnej i realnej walki z tym problemem – powiedział Borys Budka (PO–KO)

– Bez specjalnej komisji, którą chcemy powołać nie ma szans wyjaśnić tej sprawy, bo wy jesteście w ciągłym sojuszu również z tymi, którzy ukrywali te przypadki. Czy stoicie po stronie ofiar, czy stoicie po stronie tych, którzy ukrywali tego typu przestępstwa? – mówił Budka zwracając się do posłów PiS.

Poseł zapowiedział, iż klub PO–KO złoży poprawki do tego projektu, które „w jasny czytelny sposób” pokażą intencje większości parlamentarnej. – Teraz jest dla was test. Jeśli zadeklarujecie, że powołamy komisję, która będzie wyjaśniać wszystkie te przypadki, wówczas będziecie wiarygodni – oświadczył.
Kamila Gasiuk–Pihowicz (PO–KO): Nie pozwolimy na dalsze lekceważenie problemu pedofilii

Kamila Gasiuk–Pihowicz (PO–KO) zaznaczyła, że problem ze zwalczaniem pedofilii nie polega na wysokości kar. – Nie pozwolimy na dalsze lekceważenie problemu pedofilii, a to właśnie robi obecny rząd. Będziemy chronili dzieci przed pedofilami i będziemy także chronili dzieci przed politykami PiS – podkreśliła.
Paszyk (PSL): zmiany w Kk nie mogą „być sposobem ucieczki od istotnego problemu”

Krzysztof Paszyk podkreślił, że „PSL jest za tym, aby tak jak każe w ostatnim liście apostolskim papież Franciszek do szpiku kości wykrzewić wszelkie przypadki pedofilii. – Te, które wypłynęły z polskiego Kościoła i inne – podkreślił poseł.

Według niego należy przerwać wszelką zmowę milczenia, która bulwersuje zarówno wierzących jak i niewierzących. – Pytam was drodzy posłowie i posłanki z PiS po co przeorywać 1/4 Kodeksu karnego przy tej okazji? – pytał Paszyk.

Zdaniem Paszyka nowelizacja spowoduje „chaos w polskim porządku prawnym”. – Nie ukryjecie swojej dotychczasowej bezczynności choćby najszybszą zmianą Kodeksu karnego w historii Polski. To za waszych rządów nastąpił wzrost przestępczości o prawie 21 procent w przypadku przestępstwa seksualnego wykorzystywania małoletnich oraz wzrost przestępczości o blisko 46 procent wszystkich przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości – mówił poseł ludowców.

– PSL jest za zmianami w Kodeksie karnym, jeśli chodzi o tępienie pedofilii, ale nie może to być sposób ucieczki od istotnego problemu. I od tego, co dzisiaj oczekują od nas Polacy, abyśmy skupili się na powołaniu komisji, która w rzeczowy sposób wyjaśni to wszystko, co jest chowane pod dywan – podkreślił Paszyk.
Katarzyna Lubnauer (N): groźny bubel prawny

– PiS pod płaszczykiem walki z pedofilią tak naprawdę chce wprowadzić marzenie ministra Ziobry – państwo policyjne. Większość zapisów tej ustawy w ogóle nie dotyczy pedofilii, powiem więcej – ułamek tej ustawy dotyczy pedofilii, a jednocześnie boicie się – ponieważ macie parasol ochronny nad Kościołem katolickim – wprowadzić to, co powinno być wprowadzone, czyli komisję – niezależną komisję świecką, która mogłaby sięgnąć do archiwów kościelnych – mówiła w czwartek w Sejmie Lubnauer.

– Wy realnie rzecz biorąc nie chcecie walczyć z pedofilami, nie chcecie stanąć po stronie ofiar, chcecie wykorzystać ofiary pedofilii do tego, żeby załatwiać wasze interesy polityczne – zwracała się do obozu rządzącego.

Lubnauer przekonywała jednocześnie, że policja obecnie interesuje się najbardziej tym, gdzie wyświetlany jest film „Tylko nie mów nikomu”, co – jak mówiła – jest wyrazem obłudy PiS w sprawie pedofilii.

– Ta ustawa jest bublem prawem, groźnym bublem prawnym, natomiast jeżeli nie lękacie się, to powołajcie komisję, niezależną komisję, które jest w pełni w stanie wyjaśnić pedofilię w Kościele – powiedziała szefowa Nowoczesnej.
Barbara Dolniak (N): Pewność ukarania (…) robi większe wrażenie niż strach przed inną, surowszą karą

Z kolei wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (N) przekonywała, że nieuchronność kary jest lepszym środkiem odstraszającym przestępców niż jej surowość. – Pewność ukarania, choć umiarkowanego, robi większe wrażenie niż strach przed inną, surowszą karą, z którą łączy się nadzieja bezkarności. Cóż z tego, że mamy w Kodeksie zapisaną surową karę, jak sprawca tej karze nie podlega, bo nie prowadzi się przeciwko niemu postępowania – wskazała Dolniak.
Barbara Chrobak (Kukiz'15): projekt noweli Kodeksu karnego zawiera głównie zapisy o ochronie dzieci

– Ten projekt zawiera przede wszystkim zapisy, które mówią o ochronie dzieci. Pedofilia jest czymś najgorszym i słyszymy tylko oczywiście Kościół – tak jest to bardzo naganne i zgadzam się z tym, niemniej jednak musimy zwrócić uwagę, że dotyczy to różnych środowisk – powiedziała Chrobak.

Według niej „jak najbardziej słuszne” jest zwiększenie kar za przestępstwa pedofilii. Zwróciła się jednocześnie do przedstawicieli PO–KO z pytaniem, dlaczego taki projekt ustawy ws. zaostrzenia kar nie został wprowadzony wcześniej, za czasów ich rządów.