zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pałac Prezydencki, Belweder i dworek w Ciechocinku 11 listopada udostępnione zwiedzającym

13:30, 11.11.2019;   autor: akune;   źródło: KPRP

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada udostępniono zwiedzającym: Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim, sale reprezentacyjne w Belwederze oraz Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku.


Podziel się:   Więcej

Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim została uroczyście otwarta przez prezydenta Andrzeja Dudę 12 września 2018 r. Poświęcona jest najstarszemu i najważniejszemu polskiemu odznaczeniu cywilnemu i wojskowemu, nadawanemu za wybitne zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej – zarówno w czasie pokoju, jak i podczas wojny – najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

W sali – oprócz współczesnych odznak Orderu Orła Białego – zaprezentowane są wybrane insygnia i pamiątki historyczne związane z II RP i rządem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, między innymi odznaki Orderu Orła Białego i odznaki Wielkiej Wstęgi Orderu Odrodzenia Polski, noszone przez kolejnych prezydentów, a także rękopis Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1935 r., nazywanej konstytucją kwietniową.

Ten historyczny dokument należy dziś do najważniejszych pamiątek z okresu II RP.


Uroczysta zmiana wart, odznaczenia, koncert. Obchody 11 listopada z udziałem prezydenta
Festiwal Niepodległa

Pałac Prezydencki przyłącza się – poprzez udostępnienie zwiedzającym Sali Orderu Orła Białego – do trwającego na Krakowskim Przedmieściu Festiwalu Niepodległa, zorganizowanego z okazji Narodowego Święta Niepodległości.W Święto Niepodległości prezydent Duda odwiedzi Rypin
Gabinet marszałka Józefa Piłsudskiego

Goście zwiedzający Belweder będą mogli obejrzeć m.in. gabinet marszałka Józefa Piłsudskiego, salonik, pokój adiutanta oraz inne sale reprezentacyjne Belwederu, m.in. Marmurową, Malinową, Pompejańską i Kominkową.


W Święto Niepodległości Sejm będzie otwarty dla zwiedzających
Dworek w Ciechocinku

W dworku w Ciechocinku zwiedzający mogą obejrzeć wystawę pt. ,,Niepodległa. Ojcowie Niepodległości”, która została otwarta przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę 22 stycznia 2018 r.

Opowiada ona o wybitnych Polakach – mężach stanu, przywódcach politycznych, społecznych i wojskowych, którzy doprowadzili swoją działalnością do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

W dworku zaprezentowano wizerunki m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Józefa Hallera czy Kazimierza Sosnkowskiego.


Senat zaprasza na dzień otwarty 11 listopada
Informacje dla zwiedzających

Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim będzie udostępniona zwiedzającym w godzinach 13.30-17.00. Wejście od strony hotelu Bristol.

Belweder będzie udostępniony zwiedzającym w godzinach 13.00-18.00. Wejście od strony pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dworek w Ciechocinku będzie udostępniony zwiedzającym w godzinach 12.00-16.00. Wejście 25-osobowych grup będzie odbywało się co 30 minut.

Osoby zwiedzające Salę Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim, Belweder oraz dworek w Ciechocinku proszone są o okazanie przy wejściu dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Na teren obiektów nie można wnosić niebezpiecznych przedmiotów, pojemników z płynami, dużych toreb, plecaków (nie ma możliwości przechowywania rzeczy).


„Niepodległa do hymnu”. 11 listopada wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego
Pamiątkowa księga

W Pałacu Prezydenckim oraz w Belwederze wyłożono księgę, powstałą z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Osoby zwiedzające będą mogły składać na jej kartach swoje podpisy, wyrażając wspólne uczczenie Narodowego Święta Niepodległości.


30 lat temu Sejm ustanowił 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych