zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pałac prezydencki podchodzi „do kwestii psychiatrii młodzieży odpowiedzialnie i poważnie”

19:20, 23.03.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Kolejne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy ws. psychiatrii młodzieży pokazuje wagę problemu oraz to, że Pałac Prezydencki podchodzi do tej kwestii odpowiedzialnie i poważnie - powiedział PAP prezydencki doradca Łukasz Rzepecki.


Podziel się:   Więcej

Wsparcie psychologiczne i psychiatryczne młodych było tematem wtorkowego Szczytu Młodzieżowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz przedstawicieli organizacji studenckich. Spotkanie było kontynuacją rozmów w Pałacu Prezydenckim w tym zakresie.

Kancelaria Prezydenta przypomniała w komunikacie na stronie internetowej, że w ubiegłym tygodniu para prezydencka spotkała się z Rzecznikiem Praw Dziecka i Rzecznikiem Praw Pacjenta.

Prezydencka kancelaria zaznaczyła, że wcześniej Andrzej Duda o problemach młodych rozmawiał z przedstawicielami Niezależnego Zrzeszenia Studentów. „Wówczas Prezydent zapewnił studentów o wsparciu ich postulatów w zakresie wypracowania systemowych rozwiązań dla przedstawionych kwestii, m.in. dostępności usług w zakresie zdrowia psychicznego. Od razu po spotkaniu skontaktował się z ministrem edukacji i nauki” – czytamy w komunikacie KPRP.

Cytowany w komunikacie KPRP prezydencki doradca ds. polityki młodzieżowej Łukasz Rzepecki powiedział, że organizacja kolejnego spotkania w sprawie psychiatrii młodzieży „pokazuje wagę problemu oraz to, że Pałac Prezydencki podchodzi do tej kwestii odpowiedzialnie i poważnie”.

– W trakcie spotkania pojawiło się dużo ciekawy propozycji rozwiązań. Dziękujemy za nie, będziemy je analizować – zapewnił Rzepecki, dopytywany przez PAP o rezultaty spotkania.

Zwiększenie środków na wsparcie psychiatryczne młodzieży


Prezydencki doradca przypomniał, że dzięki rozmowie prezydenta z premierem Mateuszem Morawieckim kilka tygodni temu udało się zwiększyć środki na wsparcie psychologicznie i psychiatryczne młodych ludzi o 220 mln zł.

– Prezydent podkreślił na dzisiejszym spotkaniu z organizacjami studenckimi, że trzeba pamiętać, iż problemem są nie tylko ograniczone środki, ale często pewnego rodzaju wstyd przed zgłoszeniem się po pomoc. Chcemy wypracować konkretne rozwiązania systemowe w tym zakresie. Traktujemy to zagadnienie bardzo poważnie – powiedział Rzepecki.

We wtorkowej dyskusji poświęconej możliwym działaniom i propozycjom rozwiązań zmierzających do poprawy dostępności wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego dla osób młodych, w tym studentów, wzięli udział: szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek oraz przedstawiciele pięciu organizacji studenckich: Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenia Studentów dla Rzeczypospolitej, Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych oraz Zrzeszenia Studentów Polskich.

Ze strony Kancelarii Prezydenta RP uczestniczyli: zastępca szefa KPRP Piotr Ćwik, doradca Łukasz Rzepecki, który prowadzi konsultacje z organizacjami młodzieżowymi w ramach projektu „Młodzi w Pałacu” oraz prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP.

Zdrowie psychiczne Polaków w kontekście pandemii COVID–19 będzie także tematem środowego posiedzenia Rady.

O problemach psychiatrii dziecięcej podczas debaty w Senacie

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
05-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych