zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego. Uroczystości z udziałem prezydenta

07:30, 30.07.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, KPRP, Twitter

Zbliża się 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas piątkowej uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe uczestnikom powstania, kombatantom oraz osobom zasłużonym dla upamiętnienia tamtych wydarzeń.


Podziel się:   Więcej

O godz. 10.50 prezydent złoży kwiaty na Dziedzińcu Głównym Muzeum Powstania Warszawskiego, przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na godz. 11.00 zaplanowane jest spotkanie prezydenta z bohaterami Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent wręczy odznaczenia państwowe; przewidziano wystąpienie Andrzeja Dudy.

– Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to będzie znów ten moment, w którym w czasie popandemicznym będziemy mogli wreszcie się spotkać razem, spotkać też bohaterów tamtych dni, których zostało już tak niewielu, ale dzięki którym pamiętamy. Oni przekazują nam pamięć o tamtych dniach – powiedział minister Wojciech Kolarski.

W sobotę prezydent będzie uczestniczył w mszy świętej, a następnie w uroczystym Apelu Poległych na placu Krasińskich przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

– 1 sierpnia, tak jak to ma miejsce już od kilku lat, prezydent będzie na Woli. Tam konsekwentnie przypomina o tej wielkiej tragedii ludobójstwa, które dokonało się w pierwszych dniach sierpnia, o ludobójstwie ludności Warszawy, ludności Woli. O tej wielkiej, niewyobrażalnej niemieckiej zbrodni – powiedział Wojciech Kolarski.


Wmurowano kamień węgielny pod budowę Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

– Prezydent co roku jest w innym miejscu, tych miejsc są dziesiątki. W tym roku Prezydent upamiętni blisko 7 tys. ofiar, które zostały zamordowane na terenie dawnej fabryki Franaszka przy ul. Wolskiej. Będzie również krótka chwila rozmowy z mieszkańcami, z osobami z najbliższej okolicy i z osobami, które opiekują się tym i innymi miejscami pamięci, w których doszło do masakry – podkreślił prezydencki minister.

Jak dodał, w niedzielę, 1 sierpnia, o godz. 17.00 – w godzinie „W” – prezydent razem z powstańcami złoży kwiaty przed pomnikiem Gloria Victis na Powązkach.

Wieczorem Andrzej Duda weźmie udział we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.


Premier: Akcja „Nie zapomnij o nas” dowodem pamięci o powstańczym pokoleniu
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. i trwało 63 dni. Zakończyło się 3 października kapitulacją powstańców. Była to największa akcja zbrojna Armii Krajowej przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim.

W czasie Powstania Warszawskiego poległo ok. 16 tys. powstańców spośród 45 tys. żołnierzy walczących w szczytowym momencie walk. Dodatkowe 20 tys. odniosło rany.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.


Prezydent weźmie udział w obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych