zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego. Uroczystości z udziałem władz państwowych

18:05, 31.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Jadwiga Emilewicz, Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski będą uczestniczyć w uroczystościach z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczęły się w piątek w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, uroczystości związane z rocznicą powstania zaplanowano jako bardziej kameralne niż zazwyczaj. Organizatorzy zachęcają do śledzenia uroczystości online – większość z nich będzie transmitowana na żywo.

W piątek 31 lipca, w przeddzień rocznicy, w imieniu marszałka Senatu wieniec pod pomnikiem „Żołnierzom Żywiciela” (park im. Żołnierzy Żywiciela przy ul. ks. J. Popiełuszki) złożyła senator Barbara Borys-Damięcka, natomiast na placu Krasińskich wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego złożył wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

O godz. 17.00 uroczystości związane z rocznicą pod pomnikiem Powstańców Warszawy na ul. Długiej zorganizował Zarząd Środowiska Batalionu AK Kiliński. W programie udział Pocztu Sztandarowego Środowiska, krótkie przemówienie prezesa oraz złożenie kwiatów. Swoją obecność na uroczystościach potwierdzili powstańcy m.in. Stanisław Brzosko, Janusz Jakubowski, Jan Kuźmiński, Romuald Malinowski, Jerzy Mordasewicz, Krystyna Sierpińska, Danuta Szlajmer oraz Jadwiga Włodarska-Teterwak.

O godz. 18.00 w pobliskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego została odprawiona uroczysta msza święta, w której udział wziął prezydent Andrzej Duda.


Prezydent: Powstańcy warszawscy to bohaterowie także i naszych czasów
Kwiaty przed tablicami i pomnikami

W sobotę, w dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, obchody rozpoczną się o godz. 8.30 złożeniem przez władze państwowe i miejskie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

O godz. 9.00 kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem „Mokotów walczący – 1944” (Park im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera), a o godz. 10.00 – pod pod obeliskiem pamięci żołnierzy AK powstańców Mokotowa (ul. Dworkowa).

W południe zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla”, a o godz. 12.45 – przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota".

Stamtąd przedstawiciele władz państwowych i stołecznych przejdą przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na rogu ulic Wiejskiej i Jana Matejki, gdzie uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 13.30.

O godz. 16.00 przedstawiciele władz państwowych złożą wieńce na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.


Prezydent do powstańców warszawskich: Jesteście bezcennym skarbem historii
Godzina „W”

O godz. 17.00, w godzinę „W”, w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe i rozpocznie się główna uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk.

Uroczystość w tym miejscu stanowi od lat punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – to tradycja sięgająca już kilkudziesięciu lat. Warszawiacy zbierali się w tym miejscu nawet wtedy, gdy komunistyczne władze zabraniały obchodów związanych z powstaniem.

W sobotę przy pomniku Gloria Victis hołd bohaterom oddadzą kombatanci, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych.


Prezydent do powstańców: Zawdzięczamy wam powstańcom, że nie było kolejnej sowieckiej republiki
Uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani”

O godz. 16.45 rozpoczną się uroczystości przy pomniku-kurhanie „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy znajdującym się na warszawskiej Woli, gdzie spoczywają szczątki ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim.

O godz. 20.00 zapłonie tradycyjne ognisko pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej, które płonąć będzie do 3 października – rocznicy upadku warszawskiego zrywu.


Prezydent do powstańców: Wasza walka i cierpienia nie były daremne
Wspólne śpiewanie powstańczych piosenek

W ramach obchodów rocznicowych 1 sierpnia o godz. 20.30 zaplanowano też wspólne śpiewanie powstańczych piosenek z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

W akcji „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" będzie można uczestniczyć po uprzedniej rejestracji na stronie: www.rejestracja.1944.pl. Jak poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego śpiewniki do pobrania będą dostępne na stronie: www.1944.pl. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP1 oraz na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.


Prezydent Duda wraz z warszawiakami śpiewał powstańcze piosenki
„Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”

Tradycyjnie już o północy w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie uroczysta premiera spektaklu teatralnego, który Adam Woronowicz przygotował z okazji 76. rocznicy wybuchu insurekcji (wstęp z zaproszeniem). Będzie to „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w reżyserii i wykonaniu aktora. Zaplanowano transmisję monodramu na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

Także w sobotę odbędzie się tradycyjny rowerowy „Przejazd Świeczkowy” śladami walk powstańczych. Rowerzyści spotkają się na wspólnym przejeździe już po raz 13. Uczestnicy – jak co roku – zabiorą ze sobą świeczki i zapałki, by zostawić płomień pamięci na mogiłach powstańczych i w innych miejscach pamięci, związanych z Powstaniem Warszawskim. W geście solidarności z powstańcami będą mieli powstańcze opaski i narodowe flagi.


Premier: Na grobach naszych przodków i powstańców widzimy, czym jest wolność
Największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.


Prezydent: Powstanie Warszawskie to wydarzenie istotne dla całej Polski

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych