zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Pamięć o powstaniu to nie tylko pomniki”. Odczytano Apel Pamięci

09:03, 01.08.2016;   autor: akune;   źródło: PAP

– Powstanie Warszawskie było osią naszej narodowej walki o niepodległość – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz podczas uroczystości 72. rocznicy wybuchu powstania. Przedstawiciele władz państwowych, Warszawy, powstańcy i mieszkańcy miasta wzięli udział w Apelu Pamięci przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich. List do powstańców napisał prezydent Andrzej Duda. „Powstanie Warszawskie powinno być źródłem dumy i inspiracji do pracy nad suwerenną Polską” - podkreślił.


Podziel się:   Więcej

– Powstanie Warszawskie było osią naszej narodowej walki o niepodległość – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz podczas uroczystości 72. rocznicy wybuchu powstania.

– Pamięć o powstaniu warszawskim to nie tylko pomniki. Pamięć o powstaniu warszawskim to z pewnością ten wiekopomny pomnik – Muzeum Powstania Warszawskiego. On przywraca wciąż – ale innym pokoleniem - dzięki woli, wysiłkowi i geniuszowi prezydenta Lecha Kaczyńskiego – przywraca kolejnym pokoleniom pamięć waszego czynu – dodał.

List do powstańców

List do powstańców wysłał prezydent Andrzej Duda. „Chcemy, by powstanie 1944 r. było źródłem dumy i inspiracji do pracy dla suwerennej Rzeczpospolitej” - napisał, a jego słowa odczytał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.


Prezydent do powstańców: w was wpatrzone są oczy młodych
Święto wolności

Prezydent podkreślał, że 1 sierpnia, to święto polskiej wolności, a dla Polaków wolność jest wartością najwyższą. Wskazał, że powstanie warszawskie było kolejnym ogniwem w długim łańcuchu walk naszego narodu o wolność. Zaznaczył, że tego dnia nie chcemy jedynie wspominać czynów powstańców, ale „chcemy z pamięci o zrywie Warszawy czerpać siłę do umacniania współczesnej polskiej wolności”.

„Mimo różnic ideowych Polacy stanęli do walki razem, zjednoczeni ponad podziałami politycznymi. Wszyscy - narodowcy i socjaliści, syndykaliści i chadecy, konserwatyści i liberałowie. Bo to, co ich łączyło było mocniejsze niż to, co dzieliło. Łączyło ich pragnienie wolności, bycia gospodarzami we własnej ojczyźnie, suwerennego decydowania o swoim kraju. Wiedzieli doskonale, że tylko w wolnej Polsce mogą się ziścić ich pragnienia i nadzieje, aspiracje i marzenia” - napisał prezydent.


Prezydent weźmie udział w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego
Apel Poległych został w tym roku zastąpiony Apelem Pamięci

Uroczystość jest częścią obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Biorą w niej udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wygłaszany w poprzednich latach Apel Poległych został w tym roku zastąpiony Apelem Pamięci. Jego tekst uzgodnili przedstawiciele resortu obrony narodowej i powstańców warszawskich.

Są w nim wymieniani nie tylko ci, którzy polegli, ale także np. dowódcy powstania warszawskiego, którzy zmarli śmiercią naturalną. Dodana została także grupa kilku osób, które „przez dziesiątki powojennych lat nie szczędziły wysiłków, by pamięć o powstańczym zrywie nie uległa zatarciu. Upokarzani i represjonowani przez siły zmierzające do wykorzenienia tradycji niepodległościowej nie wahali się utrwalać ją i przekazywać kolejnym pokoleniom”.

Znaleźli się wśród nich: prezydent Lech Kaczyński, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesław Cywiński oraz żołnierze powstania: gen. Stanisław Komornicki ps. Nałęcz i płk Zbigniew Dębski ps. Prawdzic, którzy „zginęli na służbie Ojczyzny w katastrofie smoleńskiej, a ich dzieło na zawsze stanowić będzie hołd dla bohaterstwa Powstańców Warszawskich”.


Szef MON: przywołamy w apelu pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Uroczyste odczytanie nazwisk

Apel Poległych i Pamięci przeprowadza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz rocznic historycznych wydarzeń. To uroczyste odczytanie nazwisk żołnierzy poległych za ojczyznę, w celu uczczenia ich pamięci. O apelu pamięci mówimy, kiedy w jego treści przywoływane są osoby związane z wydarzeniem historycznym, które nie poległy w boju.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych