zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Pani kunszt pisarski znalazł najwyższą ocenę”. List prezydenta do Olgi Tokarczuk

17:30, 10.12.2019;   autor: akune, msies;   źródło: PAP

„Chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście gratulacyjnym do Olgi Tokarczuk, w dniu wręczenia jej literackiej Nagrody Nobla.


Podziel się:   Więcej

Laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk – piąta polska noblistka w dziedzinie literatury – odebrała we wtorek po południu w Sztokholmie dyplom oraz złoty medal z rąk króla Karola XVI Gustawa.

„Wielce Szanowna Laureatko! Proszę przyjąć słowa uznania i gratulacje z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nobla. W dniu wręczenia lauru chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają. Ciszę się, że pani kunszt pisarski, który doceniają od dawna czytelnicy, krytycy i badacze w kraju i za granicą, znalazł teraz najwyższą ocenę w oczach członków Komitetu Noblowskiego” – napisał prezydent w liście, który na Twitterze opublikował dyrektor prezydenckiego Biura Prasowego Marcin Kędryna.

Jak podkreślił prezydent, to wielkie osobiste osiągnięcie noblistki i „wspaniały sukces, który zapisze się w historii literatury polskiej i światowej”. „To też ogromnie istotny znak, jak ważna i niezastąpiona pozostaje sztuka słowa, jego moc i piękno. W czasach nam współczesnych, zdominowanych przez wysoko rozwinięte technologie cyfrowe, gdy porozumiewamy się najczęściej za pomocą obrazów i krótkich urywkowych komunikatów, Pani pisarstwo jest świadectwem żywotności narracji i siły języka, za pomocą których tworzy Pani i przedstawia mniejsze i wielkie historie” – czytamy w liście prezydenta.

Andrzej Duda zaznaczył, że książki Tokarczuk „odpowiadają na odwieczną – starą jak sama kultura – potrzebę opowiadania wciąż na nowo losów całego świata i pojedynczego człowieka”. „I może właśnie dlatego skupiają uwagę tak szczególnej wspólnoty czytelniczej, wiernej i głęboko wdzięcznej. Raz jeszcze gratulując nagrody, życzę Pani wielu kolejnych wybitnych dokonań pisarskich, satysfakcji z owoców pracy twórczej i wszelkiej pomyślności. Z wyrazami szacunku i sympatii. Andrzej Duda” – czytamy w liście gratulacyjnym prezydenta.


Nobel dla Olgi Tokarczuk. Gratulacje od prezydenta i premiera
 
 
 
...
 
Wręczenie nagród noblowskich

10 grudnia przypada rocznica śmierci Alfreda Nobla – tradycyjnie właśnie tego dnia odbywa się kulminacja Tygodnia Noblowskiego. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 16 w sztokholmskiej filharmonii, na widowni której zasiadło 1560 gości – artystów i polityków, dziennikarzy, naukowców, osoby zaproszone przez noblistów.

Najpierw zabrał głos prezes Fundacji Noblowskiej prof. Carl–Henrik Heldin, a następnie przedstawiciele komitetów noblowskich wygłaszali laudacje na cześć laureatów. O zasługach Olgi Tokarczuk mówił Per Wästberg z Akademii Szwedzkiej.

Tokarczuk wyszła jako dziesiąty noblista. Ceremoniał ma związek z kolejnością dziedzin nagrody zapisanych w testamencie Nobla, a nagrodę z fizyki czy medycyny dzieli aż po trzech naukowców. Polska pisarka odebrała nagrodę – wykonany ze złota medal (przekazywany jest w etui) i kaligrafowany dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Przy odbiorze nagrody każdy z laureatów wykonał trzykrotny ukłon, który nobliści ćwiczą przed ceremonią.

W tym roku ceremonia ma przebiegać w szybkim tempie. Ma to związek z rekordową liczbą noblistów, jest ich aż 14. Piętnasty laureat Pokojowej Nagrody Nobla, odbierze swoje wyróżnienie w tym samym dniu w Oslo. Uroczystość w filharmonii zakończy się odegraniem hymnu narodowego Szwecji, a zebrani udadzą się na bankiet noblowski w sztokholmskim ratuszu.

Podczas bankietu tegoroczni laureaci wygłoszą krótkie przemowy – podziękowania. Olga Tokarczuk zabierze głos jako czwarta. Bankiet noblowski zakończy się ok. godziny 23.
„Olga Tokarczuk jest wybitnie utalentowaną osobą”

– Olga Tokarczuk jest wybitnie utalentowaną osobą i dlatego słusznie dostała nagrodę Nobla – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Podkreślił, że ceni Tokarczuk przede wszystkim za „warsztat i język”.

– To jest piękna uroczystość i piękny moment - Polska otrzymuje nagrodę Nobla, rozsławia nasz kraj, naszą kulturę na całym świecie. Jeszcze raz serdecznie gratuluję pani Oldze Tokarczuk – powiedział Gliński.

Poinformował, że zaprosił Tokarczuk do ministerstwa, żeby jej osobiście pogratulować. – Być może będę miał sposobność porozmawiać z nią na te szersze tematy, które poruszała także w swojej noblowskie mowie – powiedział Gliński.


„Premier zaprosi Olgę Tokarczuk, aby złożyć jej gratulacje”

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
25-11-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych