zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Pańska twórczość zajęła poczesne miejsce w kanonie literatury". Prezydent złożył życzenia Markowi Rymkiewiczowi

07:19, 14.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Prezydent Andrzej Duda pogratulował i złożył serdeczne życzenia Markowi Rymkiewiczowi z okazji jego 85 urodzin. „Chcę wyrazić najwyższe uznanie i wdzięczność za Pańską twórczość, która na trwałe zajęła już poczesne miejsce w kanonie literatury polskiej” – podkreślił.


Podziel się:   Więcej

„Przesyłam Panu moje gratulacje i serdeczne życzenia w dniu 85. urodzin. Z okazji jubileuszu chcę wyrazić najwyższe uznanie i wdzięczność za Pańską twórczość, która na trwałe zajęła już poczesne miejsce w kanonie literatury polskiej” – napisał Andrzej Duda w liście opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.

„Blisko 40 lat temu jeden ze swoich znakomitych wierszy zakończył Pan pamiętną frazą: +To jest twoja ojczyzna, innej mieć nie będziesz+. Dzisiaj chciałbym podziękować Panu za to, że zarówno w swoich wierszach i esejach, jak też w aktywności publicznej niezmiennie pozostaje Pan wierny temu przesłaniu” – podkreślił prezydent.

Jak dodał, ojczyzną polskiego poety jest język, polszczyzna, rodzima tradycja literacka i intelektualna – owa Rzeczpospolita Poetów – oraz całe bogate dziedzictwo kultury europejskiej, od antyku aż po współczesność.

„Wszystkie te elementy są stale obecne w Pańskim pisarstwie, w maestrii stylu oraz twórczych nawiązaniach i rozwinięciach klasycznych form, toposów, konwencji. Ale ojczyzną polskiego poety, podobnie jak wszystkich rodaków, jest również - może przede wszystkim – ta wieczna, ponadczasowa wspólnota narodowa, z której się wywodzimy, którą współtworzymy i do której należymy” – zauważył Duda.
Andrzej Duda podkreślił, że ojczyzną poety jest rzeczywisty kraj, w którym jest on – jesteśmy wszyscy! – u siebie. „Jest nią też historia ojczysta, w której wszyscy jesteśmy zanurzeni, a z której zrozumieniem i ukazaniem mierzy się pisarz. Ojczyzną poety są wreszcie konkretni żyjący teraz rodacy, do których przemawia on w swoich dziełach” – napisał prezydent.

„Dziękuję dziś Panu za to, że my, Polacy, mamy w Panu takiego właśnie polskiego poetę, który wybitnym talentem, wszechstronną erudycją, głęboką mądrością i śmiałością myśli służy nam wszystkim, służy naszej wspólnocie, służy naszej Ojczyźnie – tej jedynej, oprócz której nigdy innej mieć nie będziemy: Polsce” – dodał.

„Dziękuję za to, że jest Pan dla nas przewodnikiem prowadzącym przez dzieje, odnajdującym i tłumaczącym sens naszych polskich losów. Dziękuję za to jako Prezydent Rzeczypospolitej, ale dziękuję także jako Pański czytelnik – w imieniu wszystkich, którzy na Pana kolejne książki czekamy, chłoniemy je, smakujemy i zaczytujemy. A jest to grono niezwykle, jak na obecne czasy, szerokie, zważywszy zwłaszcza wysokie wymagania, które stawia Pan odbiorcom swojej twórczości” – podkreślił Andrzej Duda.

„W tym wyjątkowym dniu, raz jeszcze gratulując jubileuszu, proszę, by zechciał Pan przyjąć moje najlepsze życzenia. Z serca życzę Panu zdrowia i pełni sił twórczych, słusznej satysfakcji z dokonań i wielu kolejnych sukcesów. I niech będzie mi wolno życzyć także sobie i całej naszej wspólnocie, aby dane nam było podążać za Pańskimi kunsztownymi frazami i nieszablonowymi koncepcjami przez karty wielu następnych dzieł – wciąż nowych i zawsze nowatorskich, chociaż nasyconych pamięcią i doświadczeniem wieków” – dodał.

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
06-08-2020
  • Uroczystość zaprzysiężenia Prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym 10:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych